Mark Twain'in Gizli Hatıraları Gün Işığına Çıkıyor

Amerikan edebiyatının önde gelen yazarlarından Mark Twain'in mektuplar, belgeler ve el yazmalarından oluşan ve ölmeden önceki hayatına ışık tutan değerli otobiyografik arşivi, ölümünden 100 yıl sonra, ilk kez dört ciltlik bir kitap haline getiriliyor, Hıristiyanlığı topa tutan tartışmalı kısımlarıyla birlikte!

Eserlerinde din ve tanrı problemlerine de sıkça ağırlık veren Twain'in, son yazılarında da sert üslubu gözmeden kaçmıyor. Otobiyografinin editörlerinden Harriet Elinor Smith'e göre, bugün bazılarına şok edici gelebilecek kısımlardan biri şöyle:

"Hıristiyanlığımız konusunda kayda değer tek bir şey var: kötü, kanlı, acımasız, para tuzağı, ve yırtıcı. Cehennem icadı, bugünkü Hıristiyan inanışımızla ölçüldüğünde, olabildiğince kötü, olabildiğince ikiyüzlü, olabildiğince boş ve koftur; tanrının kendisi de, oğlu (İsa) da Hıristiyan değilken, böylesi vasat bir yüce makamı kontrol edebilecek yetkinlikte değiller. Bizimki, korkunç bir dindir. Dünya donanmaları, masumlardan dökülen kan denizinde, ferah ferah yüzerlerdi."

Kaynak: http://www.pbs.org/newshour/bb/entertainment/july-dec10/twain_07-07.html

Mark Twain'in Gizli Hatıraları Gün Işığına Çıkıyor Mark Twain'in Gizli Hatıraları Gün Işığına Çıkıyor Reviewed by GarajimdakiEjder on 01:03 Rating: 5

Hiç yorum yok: