Richard Dawkins İslam OkulundaYoutube'dan görüntüleyemeyenler Facebook'tan izleyebilir [tıkla]

Bir parçasını burada paylaştığım Richard Dawkins' Age of Reason - Faith School Menace? adlı cesur ve zihin açıcı yapımda Richard Dawkins bu kez, dogmanın temeline inerek, din çatısı altında yapılan bilim dışı, indoktrinasyoncu ve ayrımcı eğitimin içyüzünü açığa çıkarıyor.

Öğrencilerin düşüncelerine karışılmadığı iddia edilen ve fen dersleri dahi işlenen bu İslam okulunda, Dawkins aldığı cevaplarla şaşkınlık üstüne şaşkınlık yaşıyor. Öğrencilerin tamamı evrime inanmıyor, Kuran'ın bilimsel doğrular içerdiğini düşünüyor ve deniz sularının karışmaması gibi bir yalana bilimsel gerçek gözüyle bakıyor.

İngiltere'deki İslam okullarında bile, ülkemizdeki İmam Hatip liselerinden hiç de farklı olmayan bir eğitim veriliyor (gerçi devlet okullarında da layıkıyla yerine getirilen bilimsel bir eğitim yok). Bu eğitim kurumlarından çıkan insanların da birer eğitimci, doktor ya da bilim insanı olacağını düşünmek dahi korkutucu.

Ama biz Dawkins'in yaşadığı şaşkınlığı yaşamıyoruz değil mi? Dawkins, Türkiye'de evrim teorisine bile inanmayan biyoloji profesörleri olduğunu bilse... (http://www.youtube.com/watch?v=V8iZKjXNarA)

Ayrıca videoda değinilen deniz sularının karışmaması olayının, en ufak bir gerçeklik payı taşımadığını bilimsel bulgulara dayanarak anlatan bir makale de burda.

Belgeselin diğer parçaları ise şurda:
Richard Dawkins İslam Okulunda Richard Dawkins İslam Okulunda Reviewed by GarajimdakiEjder on 20:40 Rating: 5

9 yorum:

emre onur dedi ki...

usta ellerine emeğine sağlık hemen paylaşıyorum

Rendekar dedi ki...

bu video ve buradaki diğer tüm videolar için çok teşekkürler.

Murat dedi ki...

çeviri için teşekkürler.

Erhan dedi ki...

Elinizde bu belgeselin ingilizce altyazısı var mı acaba? Türkçe daha iyi olurdu tabi ama sanırım nette yok tr altyazı.

Anil dedi ki...

adam bunlara bile laf anlatmaya kalktiysa harbiden gozu karartmis :)

Mehmet Yüce dedi ki...

"Türkiye'de evrim teorisine bile inanmayan biyoloji profesörleri" ifadesi çok komik. Dindar insanların Allah/Yaratıcı inancını hafife alarak alay ederken düştüğünüz acınası durumu görmezden gelemedim.
Teoriye inanmak hangi dinin/imanın şartı :)))

Adsız dedi ki...

Yıl oldu 2015, ve yıllardır savunduğunuz evrim teorisinin ne halt olduğu ortaya çıktı. Ne oldu sizin o evriminize? Bunca zaman bu teoriye inanmayanlarla alay ettiniz de ne geçti elinize? Zaman içinde çürüdü gitti işte sizin o akılcı teoriniz. Teori bu teori. Sizi ne aydın yapar ne de yaratıcıya inanan insanlardan daha zeki. Şimdi onun yerini başka teoriler alacak ve siz inanan insanları küçük görüp aşağılamaya devam edeceksiniz. Acınası durumdasınız kusura bakmayın. Ya da bakın umrumda değil...

şüpheci dedi ki...

Evrimin doğada tabiki yeri var, fakat bence bizim amacımız,bakış açımız ve çıkış noktamız çok önemli,dinden ve yaratıcıdan şüphe ettiğimiz gibi değişebilen bilimsel veri ve metodlara dayanan teori veya sonuçlardan da şüphe duymak doğru olanı en azından kendisi için aramak manasına geliyor.Buda bilimi(hangi) bir dogma veya din haline getirmemeyi gerektiriyor.
Başlangıçta iyi niyet neye inanırsak inanalım çok önemli, islam düşmanlığı veya tanrı düşmanlığı ile yola çıkarsak biz kaybeden taraftayız demektir.Düşman değil isek(iç sorguyla bilinebilir) o halde doğru ve gerçek olanı arayabiliriz.Ben herkese saygı duyuyorum, biz öncelikle kendimiz üzerinden bir yolculuğa çıkalım bence, yani mesela hızla yaklaşan ölüm bize ne hatırlatır,tamam insanız biz seçmedik ama insan olarak kalmak hepimizin isteği değil mi? İkincisi vicdan üzerine biraz düşünmek, çünkü varlığımızın ve hayatımızın adeta orta direği, bence biz bu dünayaya islamla ve dinle kavga etmek için değil aklımızı ve vicdanımızı doğru ve dengeli kullanarak hakikati(neyse) aramak için geldik veya gönderildik.herkese selam.

Tuğba dedi ki...

Dawkins ne diyor videoda, Hıristiyanlar bile kabul etmiş evrimi İncil'e uyarlayarak??? Böyle aptalca bir yalan görmedim. Bu adamın ingiliz ve avrupalı ataları yıllarca insanları hırıstiyan yapmak için öldürdü, sömürdü ve mahvetti. Bakın amerika birleşik devletlerine. İngilizlerin sömürgecilikle 50 milyon insanı lime lime katlederek öldürüldüğü o kıtaya bakın. O masum insanların tek suçu hıristiyan olmamalarıydı. Tarih tekerrür ediyor işte, şimdi de evrim teorisine inanmayanları aşağılıyorlar. İslamı gerici, hıristiyanlığı evrimi kabul etmiş göstermeye çalışıyorlar. Sorun hangisinin doğru ya da iyi olduğu değil! Herkes neye isterse ona inanır!!! Bu adama ne ki oradaki öğrenciler ya da öğretmen evrimi kabul etmiyorsa! Cidden bir düşünsenize! Ona ne! Kendisi evrime inanabilir ama başkalarının inancını sorgulayamaz! Hele ki dünyayı kurtarmaya gelmiş o pislik beyaz adam maskesini takarak! İnsanları ilahlaştırmayın arkadaşlar. Hele ki kültürünüzü ayak altına vererek beyaz adamlara asla güvenmeyin.