Richard Dawkins - Yaratılışçıları İkna Edecek Tek Cümle?Youtube'dan görüntüleyemeyenler Facebook'tan izleyebilir [tıkla]
Richard Dawkins - Yaratılışçıları İkna Edecek Tek Cümle? Richard Dawkins - Yaratılışçıları İkna Edecek Tek Cümle? Reviewed by GarajimdakiEjder on 17:35 Rating: 5

1 yorum:

şüpheci dedi ki...

Sevgili Richard, yaratılışçıların yanıldığı şeyleri kendince söylüyor, fakat kendinin yanıldığı taraflarla ilgilense bence kendine ve çevresindekilere daha çok faydası olabilir.
Benim belirtmek istediğim şeyler kısaca,
1)Yaratılışçıların kulaklarını tıkadığını söylüyor sevgili Richard, muhakkak tıkamayanlarda vardır herhalde, onları teorisine inanmaya bence ikna etmeyi deneyebilir.
2)Kendi inandığı evrime en büyük delil olarak gösterdiği genlerin benzeşmesinin dinlerde özellikle İslamda dini kabul edenler için aklı ve vicdanı ikna edecek yaklaşımların var olduğunu biliyorum.
3)Belki en önemlisi; dine ve tanrıya inanma insanlarda akıldan çok vicdani bir arayışın sonucudur. Tabiki herkes kendi tanrısına inanıyor. Burada gerçek olan tanrıyı kendini anlattığı gibi kabul etmek noktasında kutsa kitaplar devreye girer neyse..
4)Akılla yola çıktığımızda şu uçsuz bucaksız evrende 21.yy bilimiyle açıklanan şeyler mi fazla yoksa açıklanamayan ve keşfedilemeyen şeyler mi? İşte bu kocaman muamma ve sırlarla dolu evreni anlamak ve açıklamak sadece bilimle mümkün görünmüyor o yüzden kutsal metinlere belki ihtiyaç vardır.
5) İnsan kendi dışındaki şeylerle ilgilenmeden ve araştırmadan önce kendisiyle ilgilense bana daha mantıklı geliyor, çünkü hayatımız çok kısa, ben kimim nereden geldim ve nereye gidiyorum. Bence bunlar çok ciddi sorular. Tesadüf eseri geldiysem ne için kendimi başka şeyler için yoracağım ki nasıl olsa herkes gibi toprağa karışacağım, dünyayı daha yaşanır bir dünyaya çevirmek için dinamizm çok önemli.
6)Burada sevgili Richard gibi olan bilim insanlarının dinamizmini evrende canlıların iç yönelimleriyle açıklamak mümkün, kendi hesabına çoğalmak ve kendisi gibi olanları maksimize etmek. Zaten dünyamız "ben" ve "benim gibi" diyenlerden çok çekti ve çekiyor. Yaşlı dünyamızı daha yaşanılır kılmak istiyorsak din ve dinsizlik ayrımı yapmadan herkesin insanca yaşaması için elimizden geleni yapalım. herkese selam