Stephen Hawking "Evreni Tanrı Yaratmadı" Diyor

Çağımızın önde gelen fizikçilerinden Prof. Stephen Hawking açıkladı: "Evrenin yaratılışıyla ilgili kuramlarda Tanrı'ya yer yok."

Stephen Hawking'in yaratıcı fikriyle bilimin bir arada olamayacağını önceden birçok kez öne sürmüş olmasına rağmen, yeni kitabında Büyük Patlama'nın fizik yasalarının kaçınılmaz bir sonucu olduğu düşüncesine vardığını açıkladı.

Bir kısmı tefrika halinde The Times gazetesinde yayımlanan The Grand Design adlı yeni kitapta kâinatın işleyişinde Tanrı fikrine başvurmaya ihtiyaç olmadığından bahsediyor ve "Kendiliğinden yaratılışa başka bir şeyin sebep olduğu" çıkarımına varıyor.

Kitabında, Isaac Newton'ın evrenin kaostan aniden ortaya çıkmadığı, Tanrı tarafından yaratıldığı inancını da bir kere daha sorgulamaya çağırıyor.

1992 yılında, kendi Güneş'imizden farklı bir güneşin yörüngesinde dönen bir gezegenin keşfinden bahsederek konuya şöyle açıklık getiriyor: "Bu gezegensel konumumuzun uygunluğunu daha az dikkate değer kılıyor, ve Yerküre'nin sırf insanları memnun etmek için hassas bir biçimde tasarlandığı (tek bir Güneş, Yer ve Güneş'in mükkemmel kombinasyou ve güneş kitlesi vb.) savını da daha az ilgi çekici yapıyor.

"Kütleçekimi gibi bir kanun mevcut olduğundan, kâinat kendini hiçlikten yaratabilir/yaratacaktır. Kendiliğinden yaratılış, hiçlikten başka bir şeyin olmasına sebeptir, evrenin var olmasının, var olmamızın nedenidir.

"Fitili ateşlemek ve evreni başlatmak için Tanrı'ya başvurmak gerekli değildir."

Amerikalı fizikçi Leonard Mlodinow ile ortaklaşa yazdıkları kitap, yurtdışında 9 Eylül'de satışa çıkacak.

Kaynak: http://www.bbc.co.uk/news/uk-11161493
Stephen Hawking "Evreni Tanrı Yaratmadı" Diyor Stephen Hawking "Evreni Tanrı Yaratmadı" Diyor Reviewed by GarajimdakiEjder on 03:38 Rating: 5

Hiç yorum yok: