Cuma Toygar'a Küpe SürgünüYoutube'dan görüntüleyemeyenler Facebook'tan izleyebilir [tıkla]

Yönetmelikte aksine bir madde olmamasına rağmen küpe taktığı için devlet tarafından Manisa'nın bir köyüne sürgün edilen Cuma Öğretmen, şimdi de köyün muhtarı ve yerlileri tarafından tehdit ediliyor. Türban yüzünden eğitim hakkımızdan oluyoruz diyen demokrasiciler nerede? Elbette bu durumun oluşmasında kişisel özgürlüklere her daim sessiz kalan ve laik geçinen kitlenin de sorumluluğu var.

Burada kafama takılan bazı konular var:

1. Küpe takmak öğrencilere nasıl kötü bir örnek teşkil edebilir? Sonuçta kadın öğretmenler de küpe takıyorlar, fakat burdaki mesele erkek bir öğretmenin küpe takması. Yani bu adam, eşcinselliğe rol model oluyor deniyor.

Yani küpe takan erkek=eşcinsel yaftası yapılıyor. Hem eşcinsellik kötü bir kavram olarak etiketleniyor, hem de küpe takan erkekler bu "sözde" kötü kavramla özdeşleştiriliyor.

Kısacası HOMOFOBİ yine devrede, zaten bütün hazımsızlık da bu heteroseksüel diktaya karşı gelmesinden kaynaklanıyor. E, canım, sen de çıkarıvereydin küpeni diyenlere kafa tutması hazımsızlık yaratıyor.

Toplum içinde pek çok kez karşılaşacabileceğimiz bu ikiyüzlü tavrı göz önüne çıkarması nedeniyle de bunu önemli buluyorum.

2. Küpe takmaktan vazgeçmediği için başka bir yere, bir köye sürgüne gönderiliyor. E, burdaki öğrencilere kötü örnek olmayacak mı? Bu ne yaman bir çelişki böyle?

3. Öğrencinin eğitiminin kalitesiyle değil de, saçının uzunluğu, eteğinin boyuyla ilgilenen bir eğitim sisteminin de öğretmenin küpesiyle giyimiyle uğraşması da aslında o kadar şaşırtıcı gelmiyor. Eğitimde, topyekün bir zihniyet değişimi gerekiyor.
Cuma Toygar'a Küpe Sürgünü Cuma Toygar'a Küpe Sürgünü Reviewed by GarajimdakiEjder on 12:43 Rating: 5

Hiç yorum yok: