NASA Dünya'da Yeni Yaşam Formu BulduMilliyet gibi ileri görüşlü (!) çağdaş gazetelerimiz Merakla beklenen sır "fos" çıktı! gibi bir başlıkla duyursa da, NASA'nın dün akşam TSİ 21.00'da yaptığı açıklama çığıraçıcı bir keşfe tanıklık etmemizi sağladı.

Yakın zamanda, ABD'nin California eyaletindeki Mono Gölü'nde yapılan araştırmalar, bazı bakterilerin su yerine, kuvvetli bir zehir olan arsenikle beslendiklerini göstermişti. Ancak NASA'nın yaptığı deneyle gösterdiği üzere bu bakteriler, DNA'larında temel yapı taşı olarak fosfor yerine arsenik kullanıyorlar. Yani bu, bilinen karbon, hidrojen, nitrojen, oksijen, fosfor, sülfür temelli tüm Yeryüzü yaşamına tamamen ters, yepyeni bir bakış açısı ve aynı zamanda, evrimin mekanizmalarından biri olan adaptasyona da iyi bir örnek.

Darwin ile nasıl insan merkezli dünya algısı değiştiyse bu küçücük mikrop biyolojide dünya merkezli bakışın yıkılmasına neden olmuş, yaşam ağacının aslında evrendeki devasa bir yaşam ağacının küçük bir yaprağından ibaret olduğunu göstermiştir. Bazı tiraj kaygılı gazetelerin küçümsemesine rağmen, büyük bir buluş değil de nedir?

Bilimin güzelliği de zaten burada. Yeni bilgilerle, sürekli değişerek ilerliyor, bildiklerimizi tümden değiştirerek, evrene bakışımızda yeni pencereler açıyor.

Bilimin aksine kadim dogma öğretileri hâlâ ilk günkü gibi, sabit bir şekilde var olmaya devam ediyorlar.

Konunun hakkını veren birkaç haber linki:
http://haber.sol.org.tr/bilim-teknoloji/yasamin-sinirlarini-genisleten-bir-bulus-yapildi-haberi-36454
http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetay&ArticleID=1031153&Date=02.12.2010&CategoryID=79
http://www.ntvmsnbc.com/id/25156469/


Dr. Betül Arslan'la NASA'nın yeni keşfinin önemi ve dünya dışı yaşam üzerine yapılan röportaj:
http://haber.sol.org.tr/bilim-teknoloji/dr-arslan-dunya-disi-yasam-bulusunu-anlatti-haberi-36492Yerel basından ileri görüşlü bir gazetecilik örneği.
NASA Dünya'da Yeni Yaşam Formu Buldu NASA Dünya'da Yeni Yaşam Formu Buldu Reviewed by GarajimdakiEjder on 13:41 Rating: 5

1 yorum:

Orçun dedi ki...

bu haber tüm zamanların en büyük buluşlarından biri..hatta bu yeni bir çağın başlangıcı olarak görülmeli..