"Richard Dawkins'in Cevap Veremediği Soru" AldatmacasıYoutube'dan görüntüleyemeyenler Facebook'tan izleyebilir [tıkla]

İnternette sıkça dolaşan bir videoydu bu. Richard Dawkins güya yaratılışçıların sorduğu basit bir soruya cevap veremiyormuş. (O mat olunca, evrim teorisi de yalanlanmış oluyor sanki. Ne küçük işlerin insanları bunlar!)

İşin doğrusu ise bambaşka. Dawkins 1997 yılında Avustralyalı bir belgesel ekibini kırmayarak evine kabul ediyor. Ancak sordukları soru ile yaratılışçı olduklarını anlayınca Dawkins cevap verip vermemek konusunda ikilemde kalıyor. Malum cevap verirse onları ciddiye almış olacak, vermezse de onların tuzağına düşmüş olacak. Bu nedenle kaydı durdurtuyor düşünmek için. Tabii sonradan yayınlanan videoda bu kısım editleniyor ve bu bekleme anında soru sorulmuş gibi gösteriliyor. Ve verdiği cevap çıkarılarak başka bir soruya verdiği cevap videoya ekleniyor, böylece sanki cevap verememiş iması yaratılıyor.

Bu videoyu hem bilmeyenlerin konuyu öğrenmesi hem de ellerinde hiçbir somut kanıt olmayan yaratılışçıların, çaresiz kaldıkları için yalana ve hileye başvurmaktan nasıl da çekinmediklerini göstermek için paylaşıyorum.

Bu sahtekârlık videosunun bir başka kopyasında ise aynı sorunun bir erkek tarafından sorulduğunu görüyoruz ne ilginçtir ki: http://www.youtube.com/watch?v=imshyMunix4

Kaynaklar:
http://www.skeptics.com.au/publications/articles/the-information-challenge/
http://www.youtube.com/watch?v=WoXzF9zDy_k
"Richard Dawkins'in Cevap Veremediği Soru" Aldatmacası "Richard Dawkins'in Cevap Veremediği Soru" Aldatmacası Reviewed by GarajimdakiEjder on 18:20 Rating: 5

5 yorum:

tornacı dedi ki...

merhabalar,

bir de şöyle bir video var, paylaşmak isterim. Dawkins kendisi bizzat videonun nasıl editlendiği anlatıyor.
http://www.youtube.com/watch?v=6gHi6jES700

TRIUMPH dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
TRIUMPH dedi ki...

"Tabii sonradan yayınlanan videoda bu kısım editleniyor ve bu bekleme anında soru sorulmuş gibi gösteriliyor. -Ve verdiği cevap çıkarılarak başka bir soruya verdiği cevap videoya ekleniyor,- böylece sanki cevap verememiş iması yaratılıyor."

(-) Böyle bir durum söz konusu değil.. Dawkins o soruya cevap olarak söylüyor.. Bu soru soranlar bu tip yanılgılara düşüyorlar diyerekten bağlıyor olayı..

TRIUMPH dedi ki...

Keşke arkadaşın attığı videoyu izleseydim.. Başka soruya cevabıymış hakikaten..

tornacı dedi ki...

http://tr.wikipedia.org/wiki/Mutasyon

araştırma bile demiyorum, internette şöyle bir bakan bulur zaten mutasyonlar faydalı olabilir mi olamaz mı diye..