Sinema Tarihinin En Görkemli Açılış Sahnesi (Powaqqatsi)Facebook'tan izlemek için [tıkla]

"Ve perde" bile diyemeden bizi hazırlıksız yakalayan bu açılış sahnesi, bize insanın aslında tek bir tür, tek bir organizma olduğunu, işçilerin tırmandığı topraktan bir Babil Kulesi'yle resmediyor. ("En" tanımlarını pek hazzetmesem de, bu açılışın onu fazlasıyla hak ettiğini düşünüyorum. Şu anda bunu yaparak bir suç işliyorsam da asla pişmanlık duymayacağım.)

Philip Glass'ın coşkun müziğine tezat ağır bir tempoda akan görüntüler -küçük bir videodan izleyince gücü yarı yarıya azalsa da- duyularımıza eşit güçte hücum ediyor. Uzaktan karınca topluluğunu andıran bu fotoğrafta, sıradan diye görmezden gelinecek -kimi için kolayca ötekileştirilebilecek, pis ve kirli- günlük bir çaba, sinema dilinin birlikteliğiyle adeta estetik bir zafere, insanlığın destansı hikayesine dönüşüyor.

Çuvalını yere bırakarak terini silen işçide bir Spartalının heybetini, belki de güneş çarpmasından dolayı baygınlık geçirdiği için omuzlarda taşınan bir başkasında ise çarmıhta taşınan İsa'nın ıstırabını görüyoruz (ben böyle bir okuma yapıyorum elbette).

Sinema tarihinin önemli dokümanter çalışmalarından birinin, Qatsi Üçlemesi'nin (Koyaanisqatsi, Powaqqatsi, Naqoyqatsi) ikincisi olan Powaqqatsi'ye (Hopi dilinde "parazitik yaşam", "dönüşen yaşam" anlamlarına geliyor) aitti bu çarpıcı görüntüler. Tabii belgeselin görkemine dair küçük bir ipucu sunuyor yalnızca. Üç belgesel de ölmeden önce izlenmesi gereken filmler arasında yer almalı. Bunlar öylesine izlenecek eserler değil elbette. Yaşam boyu izlenecek, size her dönüşte farklı bir deneyim kazandıracak, sizinle başkalaşacak organik bir yapıt.TV'lerde izlemeye aşina olduğumuz belgesellerden farklı olarak, Qatsi Üçlemesi bizi bakan gözden, yaşayan göze çeviriyor. Pasif izleyici konumundan çıkararak, bizi olayın bir parçası haline getiriyor, görüntüler geçidindeki parçaları bir araya getirmeye ve büyük resmi oluşturmaya zorluyor.

Qatsi Üçlemesi:
Sinema Tarihinin En Görkemli Açılış Sahnesi (Powaqqatsi) Sinema Tarihinin En Görkemli Açılış Sahnesi (Powaqqatsi) Reviewed by GarajimdakiEjder on 16:57 Rating: 5

Hiç yorum yok: