Dinsizler için İnançlılarla Tartışma KılavuzuTam boy için [tıkla]

Türkiye'de birçok konuda hiçbir yere varamıyor oluşumuz da tartışma adabını bilmiyor oluşumuzdan kaynaklanıyor. Adeta karşımızda bizi dinlemeyen, o sırada bize vereceği cevabı düşünen bir duvar var. Bu sadece din meselesi olmak zorunda değil. Toplumun birçok ayağında, farklı fikir sahibi insanlar arasında sürtüşmeden bir tartışmayı yapmak çok güç. Dünyada ise bu durum çok daha farklı. Örneğin yakın zamanda, muhafazakâr kesimi temsil eden politikacı Tony Blair ile, koyu bir ateist olan Christopher Hitchens arasında geçen, iki saate varan tamamen kansız (ironi) tartışma buna iyi bir örnektir. Yaklaşık 5'er dakika (tam süre bu olmayabilir) süreyle iki grup da konuşuyor. Yani lafa müdahale edilmiyor, diğerinin süresi bitmeden lafa asla girilmiyor. 2 saat boyunca birbirine tamamen zıt iki fikir, hiçbir münakaşaya girmeksizin konuşabiliyor. Böyle bir şeyi ülkemizde yapabileceğimizi düşünün. Evet, düşünün. Bu kısmı hayalgücünüze bırakıyorum.

Ha, bu arada. İzleyiciler arasında yapılan anket sonuçlarına göre tartışmayı kazanan Christopher Hitchens oluyor. :)
Dinsizler için İnançlılarla Tartışma Kılavuzu Dinsizler için İnançlılarla Tartışma Kılavuzu Reviewed by GarajimdakiEjder on 00:29 Rating: 5

1 yorum:

Adsız dedi ki...

Bu tartışmalardan birinin çevirisini yapıp yayınlar mısınız. Keşke yabancı dil bilseydik ama bilmiyoruz, çevirebilirseniz çok mutlu olurum.