Ergi Hoca Yaratılışçılara KarşıYoutube'dan görüntüleyemeyenler Facebook'tan izleyebilir [tıkla]

Bilim, bilim olalı hiç bu kadar ayaklar altına alınmamıştı!

Yaratılış bilimi denen garabetin ABD'de evrim karşıtı propaganda amacıyla icat edilmesinden bu yana, yaratılışçıların gerçekleştirdikleri kabarede tavan yaptıkları an, bakterinin kamçısından, dinozorlarla güreş tutan Adem'e gelindiği andır sayın seyirciler. (Michael Behe indirgenemez karmaşıklık ile evrim kuramını yıkmaya boşuna kasmış, bizim yaratılışçılardan feyz alsa bu kadar yorulmasına gerek kalmayacaktı.)

Bu tartışma aynı zamanda, bilim insanlarının, yaratılışçıların karşısına neden çıkmaması gerektiğini de bize gösteriyor. Bilimi işlerine geldiği kadar alan, geri kalanını dışlayanlar karşısında evrim anlatmak duvara konuşmaktan farksız olduğundan, onların seviyesinden konuşmak da kaçınılmaz oluyor.

Yaratılışçıların karşısına çıkacaksa da Ergi Hoca çıkmalı, çünkü onun hem akıl dolu, hem de ince bir naiflik taşıyan göndermeleri paha biçilmez. (Yine de akıl sağlığı için yaratılışçılar olmadan çıkmasında fayda var.) Başka türlü, bir yaratılışçıyla ciddi ciddi bilim konuşulamaz.

İşbu video da kanıtı.

Not: Videoda yaşamın oluşumu ve evrimle ilgili en temel bilgileri anlatan, biyolojinin kutsal kitabı addettiğim Hayatın Kökleri adlı esere de laf sokma çabası var. Orda mantık hatası diye alaya alınan şey, aslında doğal seçilimi cansız dünya üzerinden betimleyen muhteşem benzetmedir. Ama dogmatik kafa onu bile anlamamış, bu benzetmenin evrimin kanıtı olarak kitapta gösterildiğini zannediyor. Ancak ağzı kapalı şişeler kıyıya ulabilir, ağzı açık olanlar suyun dibine batacağı için kıyıya ulaşamayacaktır; bu da kıyıdan bakana şişelerin bilinçli bir şekilde oraya gelmiş oldukları algısı yaratır. Peki burada mantık hatası nerede?

Bahsi geçen Alternatif Biyolojiye Doğru adlı kitaptaki 30 m.'lik Adem'le ilgili bölüm:
Ergi Hoca Yaratılışçılara Karşı Ergi Hoca Yaratılışçılara Karşı Reviewed by GarajimdakiEjder on 16:47 Rating: 5

1 yorum:

gokhanyldz dedi ki...

En sağdaki, yunan tanrısı kadar yakışıklı(!) olan yaratılışçı profesöre göre tüm bilim ve onun alt kümeleri FELSEFE imiş. dağılalım.