NTV Soruyor - Darwin'e Soruşturma (1/8)Youtube'dan görüntüleyemeyenler Facebook'tan izleyebilir [tıkla]

Doç. Dr. Ergi Deniz Özsoy: "Yaratılış bilimi (creation science) inancı kötüye kullanan ve biyolojiyi bağlamından çıkaran şarlatanlıktır. Türkiye'de bunun hala konu edilmesi, hele hele (bunu anlatan) öğretmene ceza verilmesi patolojik bir durumdur."

Ergi Deniz Özsoy'un sağlam ve doyurucu tespitleri ile göz doldurduğu program, Darwin'i anlatarak öğrencilerinin kafasını karıştırdığı için uyarı cezası alan öğretmen üzerinden eğitimdeki tahribatı masaya yatırıyor.

Eğitimde evrim karşıtlığının miladı olan ve 85'te MEB tarafından basılarak 30.000 biyoloji öğretmenine "ücretsiz" olarak dağıtılan Yaratılış Modeli adlı kitabın çevirmenlerinden, Prof. Dr. Kemal Solak da konuklara arasında. Konuşmalarından anladığım kadarıyla evrime tümden karşı bir tavır sergilemese de, yaratılışçılığın fen dersine sokulmasına sıcak bakıyor (ABD'li yaratılışçıların 1925'ten beri başaramadığı bir konu). Kitabın Özsoy tarafından "facia" olarak nitelendirilmesinden alınmasına ve siyasi bir araca hizmet ettiğinden "haberi olmadığını" belirtmesine karşın, bilime hizmet veren ve topluma doğruları aktarmakla sorumlu biri için bu açıklamayı inandırıcı ve yeterli bulmuyorum.

İnanç ve bilim, ikisi de tümden ayrı konular bunlar elbette. Fakat bu talebi gündeme getiren o olduğuna göre soralım: Aynı şekilde din dersine evrimin sokulmasına, -Adem'le Havva öyküsünün yanında, tüm canlıların daha ilkel bir ortak atadan geldiğinin, mükemmel bir şekilde yaratılmadıklarının anlatılmasına-, sıcak bakacak mı acaba?

Tüm bölümler için [tıkla]


MEB tarafından 1985 yılında 30 bin öğretmene dağıtılan evrim karşıtı kitap (büyük hali için üzerine tıklayın.)
NTV Soruyor - Darwin'e Soruşturma (1/8) NTV Soruyor - Darwin'e Soruşturma (1/8) Reviewed by GarajimdakiEjder on 23:26 Rating: 5

Hiç yorum yok: