Ateistler Kötülüğün HizmetindedirYoutube, ateistlerin fikirlerini dile getirmeleri, milyonlarca insana seslerini ulaştırmaları açısından uygun bir mecra. Seslerini bu şekilde duyurmaya çalışan yayıncıların kısa sürede popülerlik kazanması, yüz binlerce insan tarafından takip edilmeleri ve bir o kadar da insan tarafından eleştiri ve tehdit yağmuruna tutulmaları da bu ilginin bir göstergesi.

Türkiye'de pek tanınmasa da, (bilgiye erişimin kanallarından biri olan Youtube'un yasaklı olduğu bu ülkede bilinmesi zaten eşyanın tabiatına da aykırı olurdu) Cristina Rad adlı Romanyalı bir yayıncı (nam-ı diğer ZOMGitsCriss); Edward Current, DarkMatter2525, TheThinkingAtheist, Thunderf00t gibi diğer kişisel yayıncılar arasında popüler bir figür haline gelmeyi başarabildi. ZOMGitsCriss'in kanalı 2008 eylülünden bu yana 1.778.847 kez izlendi. Kanalına üye olanların sayısı 65.979. Videolarının izlenme ortalaması 70 bin ila 130 bin arasında seyrediyor.

ZOMGitsCriss'in kısa sürede böylesi bir başarı yakalamasında da tartışmasız cazibesi kadar, bilgi birikimi ve dinlerin çarpıklıklarını ustaca ortaya koyan gözlem gücünde yatıyor. İşin içine kattığı kara mizahı da unutmayalım elbette.

Bu şekilde, kimliğini gizlemeden, düşüncelerini korkusuzca dile getirecek kimsenin henüz ülkemizde bulunmaması/bulunmasına izin verilmemesi, kimin olursa olsun "kutsal"ların en küçük bir eleştiri kaldırmaması, demokrasi ve düşünce özgürlüğü kosununda Romanya'nın bile gerisinde olduğumuzun iyi bir göstergesi.

Yine de, zorunlu din derslerine girildiği, nüfus cüzdanlarında bir din hanesinin bulunduğu ülkemize, Balkanlar'dan gelen en güzel şeyi, parlak bir aklı, tanıtmaktan mutluyum.
Ateistler Kötülüğün Hizmetindedir Ateistler Kötülüğün Hizmetindedir Reviewed by GarajimdakiEjder on 12:02 Rating: 5

Hiç yorum yok: