İnternette Bilimsel Bilginin Çarpıtılması

Kuran'da bilimsel gerçekler vardır diyenler, bu gerçeklerin, kendi iddialarına uymadığını görünce, bilimsel bilgiyi kendi dayanaksız savlarına uydurmak zorunda kalıyorlar artık.

Din yolunda yalan ve hileye başvurmanın kendileri için mübah olduğunu zaten uzun yıllardır yapılanlardan biliyoruz. "Richard Dawkins yaratılışçılara ceva(b) veremedi" diye ortalarda dolaşan düzmece video da, evanjelist kökenli örneklerden biriydi.

İnanırlar, bildikleri yolda şaşmadan ilerlerken, özgür bilgiyi işlerine geldiği gibi tahrif etmekten çekinmiyorlar. Bunun bir örneğine Vikipedi'de tesadüfen rast geldim.

Vikipedi'nin atmosferin katmanları maddesine baktığımızda şöyle bir açıklama ile karşılaşıyoruz.

"Yeryüzünü çevreleyen ve her biri farklı görevler üstlenen gaz katmanlarıdır. Toplamda 5 ana katman ve 2 ara katman ile birlikte 7 katmandan oluşur. Ozonosfer ve iyonosfer ara katmanlardır."

Ne kadar tanıdık değil mi? Dindarların ağzından çıkmışçasına yazılmış, başka hiçbir bilimsel kaynakta rastlanamayacak türde bir gerçek (!) Kuran'daki bilimsel mucizelerin kanıtı diye forumlarda, eşe, dosta, çok bilmiş ateistlere link verilsin diye hazırlanmış adeta.

Ne var ki bilgice kısır bu sayfada, atmosferin kimyasal katmanları olarak ayrı bir grup altında bahsedilen Homosfer, Heterosfer, Kemosfer toplama dahil edilmemiş. Neden? Çünkü topladığımızda sonuç 7 etmiyor. Yani dinci aklı 2+2'nin toplamını bize 3'tür diye yutturmaya çalışıyor. Görünen o ki bilgi doğrulama süreci Wikipedia'nın Türkçe kısmında pek sıkı işlemiyor ve böylesi çarpıtmalar gözden kaçabiliyor.

Yandaki bağlantıdan İngilizcesine tıkladığımızda, "layers of the atmosphere" gibi bir maddeye gitmemiz gerekirken, Kármán line diye bir maddeye yönlendiriliyoruz. Kármán line dış uzayın başlangıcı sayılan, farazi bir çizgiymiş. Niye katmanlarla ilgili bir başlığa yönlenmiyoruz? En azından yönlensek, orada da belki 7 rakamını görebilirdik.

Vikipedi'de "atmosfer" maddesine giriyorum. Atmosferin 7 katmanı olduğundan bahsedilmediği gibi, atmosferin katmanlarına dair bir bağlantı mevcut değil (Halbuki maddelerde, alt başlıklara yönlendirmeler bulunur). Burda ise, özellikle atmosferin 7 katmanı çarpıtmasını yalanlarcasına, "Atmosferin 5 katmanı vardır" başlıklı bir NASA linki verilmiş.

"Atmosferin katmanları" maddesi Vikipedi içinde pek göze görünmek istemiyor gibi, ancak Google'da atmosferin katmanları yazdığımızda ilk sonuç olarak bu çıkıyor.

İngilizce "atmosphere" maddesinde de görebileceğimiz gibi, bugün bilim dünyasında NASA'nın beş katmanlı modeli kabul ediliyor (Soldaki resim. Büyük hali için üzerine tıklayın). Ozon tabakası, İyonosfer, Homosfer, Heterosfer gibi farklı özelliklere sahip alanlar, bu 5 ana katmanın içinde değerlendiriliyor.

Ancak farklı amaçlara göre bu sayı artabiliyor. Ana Britannica ansiklopedisine göre atmosfer 11 katmandan oluşuyor: Troposfer, Tropopoz, Stratosfer, Stratopoz, Mezosfer, Mezopoz, Termosfer, İyonosfer, Homosfer, Heterosfer, Egzosfer.

Kuran'da pek çok yerde geçen 7 gök bahsinin, atmosferle ilgisinin olmadığı Mucize Yalanları sitesinde ayrıntılı olarak ele alındığı için bu konuya da fazla girmek istemiyorum.

Bir de araya şunu not düşelim: Dinci aklı bu katmanları elle çizilmiş kesin sınırlar gibi sanıyor galiba. Bunlar ısı değişimleri, kimyasal nitelikler ve yoğunluğa göre belirlenen farazi alanlar. 0.1 derecelik sıcaklık farkını hesaba katarak atmosferi 120 katmana dahi ayırmak mümkün. Kimi Dünya'nın manyetik alanı olan manyetosferi atmosferden sayıyor, kimi saymıyor mesela. Tamamen bilim adamlarının bakış açısına bağlı değişen bir şey, Kuran'da böyle yazıyor denebilecek kadar nasıl bir kesinlik içerebilir ki?

Son olarak bu konuda savunma olarak öne sürülen bir hadisi aktarayım: "Allah yedi semayı yarattı. Her birinin kalınlığı beş yüz yıl yürüme mesafesidir." (Abdullah İbnu Mes'ud)

Atmosferin en dış katmanı Dünya'dan ortalama 10 bin km yukarda bitiyor. Saatte 27 bin km hıza sahip bir uzay aracının atmosfer dışına çıkması için binlerce yıl değil, 20 dakika gibi bir zaman yeterli olur. Sema ile kastedileni evren olarak varsayarsak (bkz. Göğün Yedi Katı), 93 milyar ışık yılı çapındaki bir evren için verilen sayı Güneş Sistemi'nin dışına bile çıkmaya yetmez (500x7=3500 yıl. Yürüme mesafesini saatte 5 km olarak sayarsak 3500 yılda 153.387.500 km eder).

Kısacası, inançlılar dini bilime yamamaya çalıştıkça yine kendi bindikleri dalı kesiyorlar. Kalpten iman yeterli gelmiyor olsa gerek ki materyalist dünyada inançlarını onaylayan kanıtlar arıyorlar. Ama bunu yaparken, yine kendi inançlarına daha çok zarar verdiklerinin farkında değiller.

Onlara tavsiyem, bilimin ipiyle kuyuya inmemeleri. Belki siz bu çarpıtmalara düşersiniz ama, biz atayizler bu numaraları yemeyiz!
İnternette Bilimsel Bilginin Çarpıtılması İnternette Bilimsel Bilginin Çarpıtılması Reviewed by GarajimdakiEjder on 09:00 Rating: 5

Hiç yorum yok: