Her İki Teoriyi de Öğretelim!Bilim karşısında gücünü yitiren dinin son Truva atı olan yaratılışçılık kavramı, evrim teorisine alternatif diye fen derslerine sokuluyor. ABD'deki yaratılışçıların bu talebi mahkemelerden dönerken, Türkiye'de yaratılışçılık, 1985 yılından itibaren MEB marifetiyle biyoloji kitaplarına sokuldu (şurdan bir örneği görülebilir) Yakında zamanda incelemiş olduğum lise biyoloji kitabında ise yaratılışçılıktan "dogma" oldarak bahsediliyor (neyse ki önceki kitaplarda olduğu gibi yaratılışçı taraf kayırılmıyor). Bu durum, tüm lise kitaplarında aynı mı bilemiyorum tabii.

Her iki fikrin de fen dersinde anlatılması düşünce özgürlüğünün gereğidir diyenlerin savlarındaki yersizlik bu karikatürde başarılı bir şekilde gösterilmiş. (Her iki fikrin de öğretilmesi gerektiğini savunanlardan Prof. Dr. Kemal Solak da NTV Soruyor'un Darwin'e Soruşturma adlı bölümünde benzer bir görüşü dile getirmişti. Burdan izlenebilir.)
Her İki Teoriyi de Öğretelim! Her İki Teoriyi de Öğretelim! Reviewed by GarajimdakiEjder on 14:49 Rating: 5

2 yorum:

What if dedi ki...

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=10150101058048176&set=a.10150101058018176.271478.283181628175&ref=nf

Tartışmalar şahane.5000 bin yıl önce yaşamış adam niye maymuna benzemiyo deyip ayar vermeye çalışanı mı ararsın, bunlar yalan söylüyo tarihte hiç buzul çağı yaşanmadı diyeni mi ararsın, hem görüşünüze saygı duyuyorum deyip sizin atalarınız maymun bizimki değil diyeni mi?

Şu kesin.Bilgisizlikten yani cahillikten oluşan aptallığı görünce gerçekten kafası çalışmadığı için aptal olanlar daha bir saygıdeğer oldular gözümde.

Bence Tanrı hala var olabilir.Agnostiğim ama Tanrı fikrine daha yakınım.13.7 milyar yıllık evrende herşeyin üstüste gelen düşeş zarlarla bu hale gelebildiğine inanmak bana zor geliyor.Ama şundan da eminim.Geçmişi 2000 yıl kadar olan hiç bir din bu "olası" Tanrı'nın kelamı olamaz.O yarattıklarının cahil kalmaya inat etmesini istiyor olamaz.O üç tek tanrılı dinin de çizdiği Tanrı portresine uyuyor olamaz.O çok daha yüce olmalı.

Belki de o gerçekten yoktur.

Adsız dedi ki...

Lisede bir biyoloji hocamız vardı evrimi çok seviyor ancak bir gün evrim konusu işlenirken şu sözleri söyledi " Evrim bir teori değil kuraldır ancak bizler inanan insanlarız yaradılışta bir gerçektir." hocaya böyle bir saçmalığın olamayacağını söylediğimde bana doğal seçilimi anlatmaya başladı doğal seçilim ile evrim arasındaki farkı söylediğimde ise "Sen ne bilirsin bizler yıllardır biyoloji dersi vedik veriyoruz." dedi. Hem evrime hem yaradılışa inanmak ilginç bir durumdur ne yazık ki...