Prof. Dr. Cihan Saçlıoğlu Stüdyoyu Neden Terk Etti?Cevap videonun içindeki unsurlarda mevcut.

5 Nisan 2010 tarihinde yayımlanan, CERN'de yapılan deneyin sonuçlarının tartışılacağı NTV Soruyor'da, bilimsel olarak ifade edilebilecek olgular "tesadüf" boyutuna indirgeniyor (sanki açıklaması yokmuş gibi) ve ısrarla bu sözcük vurgulanıyor ve bu argümanın karşısına da "yaratılış" konuyor. Fizik profesörü Cihan Saçlığıoğlu'nun karşısında ise bir ilahiyatçı ve Caner Taslaman bulunuyor. İlahiyatçı dinle bilim çelişmez diyerek aslında tipik "Kuran'da zaten yazıyor bunlar" tavrıyla bilimin kalesine gol atmaya çalışıyor.

Kuran'ın tamamen bilimsel olduğunu düşünen Caner Taslaman ise akıllı tasarım yerine "tasarım delili" terimini kullanan bir sosyolog. Yazdığı "Kuran ve Bilim", "Evrim Teorisi, Felsefe ve Tanrı", "Kuantum Teorisi, Felsefe ve Tanrı" (diğerleri de X, Felsefe ve Tanrı diye gidiyor) gibi kitaplarının isimlerinden de bakış açısı kolaylıkla anlaşılabilir.

Program esnasında da "şaka yapıyorsunuz herhalde...birisi güler bunlara" gibi laflarıyla karşı tarafın sabır sınırlarını zorluyor, kendi alanı dışındaki bir uzmanın bilgisini hor görüyor ve sonunda da amacına ulaşıyor.

Not: Programla ilgili olarak kendisine e.posta gönderen bir arkaşımıza Prof. Saçlıoğlu'nun gönderdiği cevap:

Bu saçmalık unutuldu sanıyordum. Desteğin için teşekkür ederim. Programa popüler bilim yayıncıları gelecek, siz de onlara LHC'yi anlatırsınız diye beni davet ettiler, NTV'nin maksadının bilim-din tartışmasından rating çıkartmak olduğunu ancak oraya gidince anlayabildim; orada kalıp onların elinde oyuncak olmanın bir faydası olmadığı belliydi (Taslaman ve öbür ilahiyatçının epey rekli bir geçmişleri de varmış, o da ayrı hikaye). Aynı yaklaşımla diabet için insulin tedavisi mi, muska mı faydalı diye de tartışılabilirdi.

İyi günler.
Prof. Dr. Cihan Saçlıoğlu Stüdyoyu Neden Terk Etti? Prof. Dr. Cihan Saçlıoğlu Stüdyoyu Neden Terk Etti? Reviewed by GarajimdakiEjder on 10:43 Rating: 5

4 yorum:

zeki boşver dedi ki...

Çoklu evren iddiasını DENEYSEL diyen bu kişi neden BİRİSİ GÜLER BUNLARA eleştirisine karşılık delilleri öne sürmedi de bir kedi gibi programdan kaçtı. Eğer ben bir bilim adamı isem ve bir iddia öne sürüyorsam ve bu deneysel diyorsam ve birisi çıkmış bunlara güler diyerek sizin düşüncenizle benimle dalga geçiyorsa o kişinin rütbesinin ehemmiyetine bakmadan bana bir kaç dakika izin verin ve beni dinleyin. İki de bir lafıma girerek beni bölmeseniz bunu size anlatabilirim derdim. Asla oradan gitmez ve düşüncelerimin ispatını karşımdaki insanın zihnindeki o yanlış! algıları ve bilgileri düzeltmek için uğraşırdım. Programı terk etmek düşünceniz iddianız teziniz vs ne olursa olsun doğru olsa bile sizi haksız çıkaracaktır.

Adsız dedi ki...

önemli bir ayrıntıyı atlamışssınız hatırlatayım PROF. DR. Caner Taslaman. klasi ateist mantığı saldır saçmala sonra kaç

Adsız dedi ki...

Adam bariz rezil oldu ve geçmişte de rezil olarak hatırlanacak. Arkasını toplamaya çalışmanın bir anlamı yok.

Lemdar Olat dedi ki...

Çoklu evren iddiasına isbatli diyen bir fizik profosoru, profosor, pirefessor, anasini satiyim, memleket bir timarhane..
ben size studyoyu neden terk ettiigini ben size soyle izah edeyim; hoca "Çoklu evren iddiasi tecrube edilmishtir" dediginde yani uydurukca kelime ile "deneysel" dediginde kendiside farkina vardi cok buyuk bir yanlis yaptigini ama iste KIBIR, "af edersiniz yanlis soyledim, kusura bakmayin" diyerek hatasini kabul edip bir erdem gostermek yerine kibir ile seytani dinleyerek mekani terk etti, koskoca perefesorum ben dedi, hatami kabul edermiyim ben dedi heleki bu gerici muslumanlarin yaninda dedi ve sifir oldu.

Bir adam neye inanirsa inansin, ama dogru olsun, orada kimse onunla dalga gecmiyor, hata yapti bunu soylediler, "yanlis dedim arkadas" bu kadar bunu soyle canimi ye, bunu soylemek bu kadar zormu, iste kibir zorlastiriyor