Hawking: "Cennet Karanlıktan Korkanlar için bir Masal!"


Bir süre önce, evrenin yaratılması için Tanrı'ya ihtiyaç olmadığı açıklamasıyla gündeme düşen Stephen Hawking, son açıklamalarıyla inançla bilim arasına giderek sert bir duvar örüyor.

Hawking, 1988 yılında yayımlanan Zamanın Kısa Tarihi adlı kitabında "Eğer kuramı bütünüyle keşfedersek, bu insan aklı için nihai bir zafer olacak ve bu andan sonra Tanrı'nın zihnini anlayabileceğiz." demişti, ancak 2010 yılında Channel 4 için hazırlanan Genius of Britain (Britanya'nın Dahileri) adlı belgeselde tanrının varlığına inanmadığını açıklamıştı.

Hawking belgeselde "Soru şu: Evren Tanrı'nın anlayamayacağımız sebeplerle seçilmesi yoluyla mı başladı yoksa bu bilimsel kanunlarla mı belirlendi? Ben ikincisine inanıyorum." demişti.

Belki de bu açıklamalar, yaşlı kozmoloğun ölmeden önceki coming-out sürecinin bir parçasını oluşturuyor.

21 yaşında motor nöron teşhisi konan Hawking, geçtiğimiz günlerde Guardian'a verdiği özel bir röportajda ölümü, insan gayesini ve var olma şansımızı anlattı. Dinsel teselliyi sert biçimde reddedişinin altını çizen Britanya'nın en saygın bilimcisi nihai an sırasında beynin titreşmesinin ötesinde hiçbir şey yok diyor.

Tedavisi olmayan hastalığın belirtiler artmadan Hawking'in birkaç yıl içinde hayatına son vermesi beklenirken, bakış açısı genç bilimciyi bir Wagner'e dönüştürdü, bu da gelecekteki belirsizliklere rağmen sonuçta onu hayattan daha fazla keyif almaya yönlendirdi.

Hawking'in son yorumları 2010'da yayımlanan ve evrenin var olması için bir yaratıcıya ihtiyacı olmadığını iddia ettiği kitabı The Grand Design'ın da ötesine gidiyor. Kitap, Hawking'i basit bir mantık hatası yapmakla suçlayan Baş Haham Lord Sacks gibi, dini önderlerin üzerinde de büyüyen bir öfke yaratmıştı.

Fizikçi, Tanrı kelimesinin metafor olarak kullanımı ile evrenin işleyişine aracılık eden her şeyi bilen bir yaratıcıya inanç arasında kalın bir çizgi olduğunu da belirtiyor.

Röportajda, ölümden sonra hayat olduğu fikrini reddeden Hawking hayatlarımızı iyi bir şekilde değerlendirerek dünya üzerindeki potansiyelimizi yerine getirmemiz gerektiğini vurguluyor.

Hawking evrenin en erken zamanlarındaki ufak kuantum dalgalanmalarının galaksilerin, yıldızların ve en sonunda ortaya çıkan insan yaşamının kaynağı olduğunu öne sürüyor.

Avrupa Uzay Ajansı'nın Planck görevinde kullanılan modern uzay araç-gereçleriyle evrenin en erken anından arta kalan ışığın kadim parmak izlerini tespit etmenin mümkün olabileceğine ve uzaydaki yerimizin ne olacağını anlayabileceğimize işaret eden Hawking, yarın Google Zeitgeist buluşmasında yapacağı konuşmada, birçok fizikçinin gelişmekte olan "her şeyin teorisi"ni anlamak için en iyi umut gözüyle baktığı sicim teorisini çevreleyen geniş bir matematiksel iskelet olan M-teorisi üzerine odaklanacak.Hawking'ten Guardian'a çarpıcı yanıtlar:

"Neden burada olduğumuzu" bilmenin değeri nedir?

Evren, bilimle yönetilir. Fakat bilim kuramsal olarak denklemleri doğrudan çözemeyeceğimizi söyler. Büyük ihtimalle hayatta kalan toplumların Darwinci doğal seçilim teorisini etkili biçimde kullanmamız gerek. Onlara yüksek bir değer veriyoruz.

Fitili ateşlemek için Tanrı'ya gerek yok demiştiniz? Var oluşumuz tamamen şans eseri mi?

Bilimciler farklı türde evrenlerin kendiliğinden hiçlikten ortaya çıkabileceğini öngörüyor. Burada bulunmamız da bir şans meselesi.

Sonuçta buradayız. Ne yapmamız gerekli?

Eylemlerimizin azami değerini bulmaya çalışmalıyız.

Bir sağlık tehdidi yaşayıp 2009'u hastanede geçirdiniz? Ölümden korkuyor musunuz?

Erken ölme ihtimaliyle son 49 yılımı geçirdim. Ölümden korkmuyorum, fakat ölmek için acelem yok. Öncelikli olarak yapmam gereken çok fazla şey var. Beyni, parçaları bozulduğunda çalışmayan bir bilgisayara benzetiyorum. Bozulan bilgisayarlar için cennet ya da ahiret yok, bu karanlıktan korkanlar için bir masal.

Bilimde en güzel bulduğunuz şeyler nedir?

Bilim, olayların basit açıklamalarını yaptığında ya da farkı gözlemler arasında bağlantı kurduğunda güzeldir. Biyolojideki çifte sarmal ya da temel fizik denklemleri örneğin.

M-teorisi nedir?
Zaman boyutu ve diğer üç uzaysal boyutu da içine alan M-teorisi 11 boyutlu bir evreni sunuyor. Geri kalan boyutlar ise göremeyeceğimiz kadar küçük biçimde bükülmüş.

M-teorisinin kanıtı aynı zaman da Cern'de bulunan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'ndan da gelebilir.

M-teorisine göre öngörülen bir diğer olasılık ise temel parçacıkların henüz keşfedilmemiş selektron ve skuark gibi tuhaf isimli ağır eş parçacıklara sahip olduğunu söyleyen süpersimetri fikri. Süpersimetrinin onaylanması M-teorisini canlandırabilir ve fizikçilere, zamanın başlangıcında tek süper kuvvetten ortaya çıkması için çalışan her bir kuvveti açıklamaya yardımcı olabilir.


Kaynaklar:
http://www.guardian.co.uk/science/2011/may/15/stephen-hawking-interview-there-is-no-heaven?INTCMP=SRCH
http://www.telegraph.co.uk/science/stephen-hawking/8515639/Stephen-Hawking-heaven-is-a-fairy-story-for-people-afraid-of-the-dark.html
Hawking: "Cennet Karanlıktan Korkanlar için bir Masal!" Hawking: "Cennet Karanlıktan Korkanlar için bir Masal!" Reviewed by GarajimdakiEjder on 20:10 Rating: 5

Hiç yorum yok: