Okullarda Yaratılışçılığa Geçit Yok

Britanya'daki yaratılışçılığı ve akıllı tasarımı bilimsel bir teori gibi savunan serbest okullar artık onay görmeyecek. Kurulacak serbest okulların başvuru yapabilmeleri için "Yaratılışçılık, akıllı tasarım ve benzeri fikirler, bilimsel teoriler kadar geçerliymiş gibi öğretilmemeli." yönergesini yerine getirmeleri beklenecek.

Çocuk, Eğitim ve Okul Dairesi sözcüsünün The Telegraph gazetesine yaptığı açıklamaya göre, Eğitim Bakanı Michael Gove, "fen müfredatında yaratılışçılığı öğretmek ya da kabul edilmiş bilimsel teorilere alternatif olarak müfredata sokmak isteyen hiçbir akademi ve serbest okulun teklifini kabul etmeyecek."

ABD'deki sözleşmeli okullar gibi, Britanya'daki serbest okullar da mahalli ebeveyn grupları, öğretmenler, iş yerleri, kolej ya da üniversiteler, kâr amacı olmayan kuruluşlar tarafından kurulabiliyor ancak doğrudan hükümet tarafından finanse ediliyorlar. Serbest okullara izin verilmesi 2010 Britanya seçimlerinde Muhafazakar Parti'nin eğitim platformunun esas hedeflerinden biri olmuştu.

Meselenin ana hatlarının ortaya çıkmasından bir hafta sonra, "Okullardaki Yaratılışçılık Bilim Değildir" (Creationism In Schools Isn't Science) ya da kısaca Kriz (CrISIS) adıyla, hükümetin yaratılışçılığın öğretilmesi konusundaki pozisyonunu koruması için toplu dilekçe kampanyası düzenlendi. Dilekçede ise kısaca şunlar dile getiriliyor: "Yaratılışçılığın, resmi olarak da kabul gördüğü şekliyle, bilimsel gerçeğin aksi olduğu bilinmektedir. Bu nedenle halk tarafından finanse edilen okullarda ya da gençlere yönelik etkinliklerinin yapıldığı halk tarafından finanse edilen okul binalarında yaratılışçılık geçerli bir bilimsel konumda sunulmamalı, ve de yaratılışçı web siteleri ve kaynaklarının reklamı yapılmamalıdır."

Times Education Supplement gazetesinden konuyla ilgili olarak "Yönlendirme gerçekten harika ve Hükümet'in doğru yönde adım attığını gösteriyor" diye açıklayan Horner'a göre "artık bu yasak okullarda gerçekleşecek herhangi bir uygulama için genişletilebilir."

Tartışma da zaten Nisan ayında, bir devlet okulunda, 11 yaşındaki çocukların karşısına bir yaratılışçının bilim adamı kimliğiyle konuşmacı olarak çıkarılmasıyla başlamış, olayın ardından aileler okulu şikayet yağmuruna tutmuştu.

İngiliz Fen Eğitimi Merkezi'nden Roger Stanyard da yönergeden büyük oranda mutlu olsa da bir konuda uyarıyor: "Bu, yönergenin nasıl yerine getirileceğine bağlı. İnsanlar daima kuralların etrafından dolaşmanın bir yolunu bulacak."

Ülkemizde ise derste Darwin'den bahsettiği için veli tarafından şikayet edilip hakkında soruşturma açılan ve ardından uyarı alan öğretmen, Britanya'da ise hem konunun vehametine vararak tepki gösteren bilinçli ebeveynler, hem de bu durumu kısa sürede çözüme kavuşturan hükümet iki ülke arasındaki algı uçurumunun da bir belgesi gibi.

Kaynak

Okullarda Yaratılışçılığa Geçit Yok Okullarda Yaratılışçılığa Geçit Yok Reviewed by GarajimdakiEjder on 08:42 Rating: 5

Hiç yorum yok: