Stephen Hawking: "Felsefe Öldü"Google'ın Hertfordshire'da gerçekleştirdiği Zeitgeist konferansında konuşan ünlü İngiliz fizikçi Hawking, Büyük Hadron Çarpıştırıcısı ve uzay araştırmalarından elde edilecek sağlam veriler olmadan evrenin doğasıyla ilgili temel soruların çözüme kavuşturulamayacağını ve felsefecilerin bilimsel gelişmeler karşısında başa çıkamadıklarını açıkladı:

"Çoğumuz bu sorular hakkında çoğu zaman endişelenmiyoruz. Ama hemen hepimiz, neden buradayız, nereden geliyoruz diye merak ederiz zaman zaman. Geleneksel olarak, bunlar felsefeyi ilgilendiren sorularsa da felsefe artık öldü. Felsefeciler bilimdeki modern gelişmelerle başa çıkamadılar. Özellikle fizikte."

İddiasına "Bilimciler bilgiyi arayışımızdaki keşif meşalesinin taşıyıcıları oldular." sözüyle devam eden Hawking'e göre "Yeni kuramlar bizi evrenin ve evrendeki yerimizin yeni ve farklı bir resmine yönlendiriyor."

40 dakikalık konuşmasında Hawking, yeni M-teorisinin Einstein'ın bulmayı umduğu birleştirici kuram olduğunu söyledi. Bu fikri Google Earth programıyla mukayese eden Hawking, M-teorisinin bir kuramlar haritası olduğunu fakat bunun kanıtlanması için Samanyolu Galaksisi büyüklüğünde bir Hadron Çarpıştırıcısının toplayacağı miktarda veriye ihtiyaç olduğunu da belirtiyor ve şöyle küçük bir ekleme yapıyor: "Bu çok uzağında olduğumuz bir teknoloji. Ve Google'ın bunu inşa etmeye bütçesinin yeteceğini düşünmüyorum bile."

Kaynak
Stephen Hawking: "Felsefe Öldü" Stephen Hawking: "Felsefe Öldü" Reviewed by GarajimdakiEjder on 14:06 Rating: 5

2 yorum:

Film Tasnifleri dedi ki...

Felsefenin ne olduğunu önce tartışmak gerek. "bunlar felsefeyi ilgilendiren sorularsa da felsefe artık öldü." açıklaması fazla genelleme içeriyor. Varoluş felsefesi bilimin karşısında yetersiz kalıyor demiş olsaydı daha anlamlı olabilirdi.

Ayrıca "sağlam veriler olmadan evrenin doğasıyla ilgili temel soruların çözüme kavuşturulamayacağını" ifadesi ise yine felsefenin ne olduğuyla ilgili çelişiyor. Felsefe çoğu zaman çözümü yaratan değil sorunu belirleyen olmuştur.

Kamil dedi ki...

Bilim ve Teknik dergisinde ki yazılan makalede bu Büyük Hadron Çarpıştırıcısı ekibinde Türk gözlemciler de varmış. Yazıda şöyle belirtiliyor;

2006 yılında CERN´in 20 tane üye ülkesi ve Türkiye´nin de dahil olduğu 6 tane gözlemci üye ülkesi vardır. Merkezde değişik ülkelerden toplam 6500´ün üzerinde araştırmacı bilimsel çalışmalar yapmaktadır.

Bu çarpışmalardan çıkan parçacıkları incelemek için, her bir çarpışma noktasında birer büyük detektör vardır. Her biri farklı özelliklerdeki bu dedektörlerin adları ALICE, ATLAS, CMS, LHCb ve TOTEM´dir. Türk biliminsanları ATLAS ve CMS dedektörlerinde görev almaktalar.