Duayla İyileşme Yargı KarşısındaGÜNCELLEME! Dava sonuçlanmış ve aşağıda bahsi geçen aile 90 gün hapis cezası almış ve daha sonra 3 yıl boyunca gözetim altında tutulmak üzere serbest bırakılacaklar. Bebeklerini soktukları korkunç durumu buradan görebilirsiniz. Yine de benden uyarması, hassas bünyeler bakmasın!

Discovery'nin haberine göre 18 aylık kızlarına kötü muamele ettikleri gerekçesiyle birinci dereceden suçlanan aile yargı karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Eğer anne-baba hüküm giyerse 5 yıl hapis cezasına çarptırılabilir. İşin ilginci yargılanma sebepleri yaptıkları bir şey yüzünden değil, yapmadıkları bir şey yüzünden: kızlarını doktora götürmemek!

Tim ve Rebbecca Wyland, modern tıbbı reddeden ve bunun yerine duaya ve imanla iyileşmeye inanan İsa Kilisesi Takipçileri'nin birer üyesi. Kızları Alayna ise, sol gözündeki tedavi edilmeyen büyük tümör nedeniyle kalıcı olarak kör olma riski taşıyor. Neyse ki olayın ortaya çıkmasından sonra devlet gözetimi altına alınan Alayna'nın tedavisine başlandı.

Bu elbette ki çocuklarını istismar eden ve çocuklarına tıbbi bakım yapmayı ihmal eden ebeveynlerin yargı karşısına çıktıkları ilk vaka değil. ABD Anayasası'nın birinci değişiklik maddesiyle koruma altına alınan inanç özgürlüğüne rağmen, din uygulamaları o dinin takipçilerine kanunu aşma hürriyeti vermiyor, özellikle bir çocuğun yaralanması ve ölümüne sebep verilen durumlarda.

The New York Times'in bildirdiğine göre İsa Kilisesi Takipçileri'ne ihmalkârlık ve kötü muamele yüzünden açılan ilk dava değil bu. 1998'de kilisenin mezarlığında, 78 çocuk gömüsü bulunduğu basına yansımış, tıbbi tedavi görselerdi bu çocukların en azından 21'inin bugün hayatta olacakları ortaya çıkmıştı. Zatürreeden ölen 2 yaşındaki bir kız çocuğunun ailesi eyalet yasaları tarafından yargılandı ve üriner sistem bloğu komplikasyonları nedeniyle ölen buluğ çağındaki bir başka akrabasının ailesi ise 16 ay hapis cezası aldı.

Özellikle Hıristiyan Bilimcileri (oksimoron) ve Scientologlar'ın (bir başka oksimoron) dahil olduğu çeşitli inanç grupları modern tıbbı ve tedavi edici müdahaleleri yasaklayan caydırıcı öğretilere sahip.

Şayet dua ve imanla iyileşmenin başarısını kanıtlayan bir performans raporu olsaydı Wylandlar ve diğer sanıklar tarafından bu, tıbbi bakıma kanıtlanmış, yasal bir alternatif olarak sunulabilirdi. Ne var ki aracı duaya (yüce bir varlıktan başka bir kişi adına talepte bulunmak) ilişkin araştırmalar hiçbir faydaya işaret etmiyor: Kendilerine dua edilen hastalar, dua edilmeyenlerden daha iyi olmuyorlar.

Yale Üniversitesi nöroloğu ve James Randi Eğitim Vakfı Bilimsel Temelli Tıp Projesi yöneticisi Dr. Steven Novella Discovery News'a "İmanla iyileşme ve dua üzerinde yapılan çalışmalara göre, kanıtlar bunların işe yaramadığını gösteriyor" diye bildiriyor.

Novella'ya göre büyüden ve hüsnükuruntudan çok da farklı olmadıklarından bu çok da şaşırtıcı bir durum değil. Novella açıklamasına şöyle devam ediyor: "Tedavi edilmesi gereken ciddi durumlarda kanıtlanmış tıbbi bakımdan vazgeçmek asla iyi bir fikir değildir, ancak savunmasız çocuklar adına böyle kararlar alındığında bu ihmaldir. Bu trajik vaka da pekçoğundan biri yalnızca."

Kaynak


Duayla tedavi gerçekten işe yarıyor mu?
2006 yılında, Harvard ve Mayo Clinic de dahil olmak üzere, 6 büyük tıp mekezindeki araştırmacılar bugüne kadarki en büyük araştırmayı tamamladılar. Amerikan Kalp Dergisi'nde (American Heart Journal) "Baypas Hastalarında Aracı Duanın Tedavi Edici Etkileri" adıyla yayımlanan araştırma 10 yılın üzerinde bir zaman zarfında gerçekleştirildi ve Dr. Herbert Benson tarafından yönetildi. Araştırma, üç gruptan birine rastgele olarak dahil edilen, 2500'ye yakın kalp ameliyatı olmuş hastadan oluşuyordu. İlk gruba dua edildikten sonra dua edilebileceği ya da edilemeyeceği söylendi, ikinci gruba aynı şey söylendikten sonra dua edilmedi, üçüncü gruba ise dua edildikten sonra kesinlikle dua edileceği söylendi.

Sonuçlar: Aracı dua edildiği konusunda emin olmayan 2 grupta, aracı dua edilmeyen hastalarda komplikasyonların görülme oranı %51 iken dua edilenlerde %52'ydi. Aracı dua edildiğinden emin olmayan %52 ile karşılaştırıldığında, kesin olarak aracı dua edilen hastalarda komplikasyon görülme oranı %59'du.

Görüldüğü gibi dua edilen grup dua edilmeyen gruptan daha iyi olmadı. Duanın iyileşme süresi, ölüm oranı ya da diğer etmenler üzerinde faydalı bir etkisine rastlanmadı. (Aksine araştırma sonuçları duanın zararlı olabileceğine de işaret etti: Üçüncü gruptaki hastalar dua edildiklerini bilmelerine rağmen komplikasyonların üstesinden gelme konusunda
iki gruptan açıkça daha başarısızdı.
Duayla İyileşme Yargı Karşısında Duayla İyileşme Yargı Karşısında Reviewed by GarajimdakiEjder on 15:15 Rating: 5

2 yorum:

Kamil dedi ki...

Dua ancak iyi niyet yada şans dilemek olabilir, tabii kide bilimsel olarak faydalı olamaz...

Mert dedi ki...

http://www.youtube.com/watch?v=VazoeCRWb5w&feature=feedlik şu videonun başlığı görünce çok şaşırdım.. :] sizde bakın.