Devlet Tarafından Dini Tanınan İlk PastafaryanBir Avusturya vatandaşı, üç yıllık mücadelesi sonunda akıl sağlığının araba sürmeye yeterli olduğu onayını alarak makarna süzgeciyle çekilmiş vesikalık resminin sürücü ehliyetine konulmasını sağladı ve böylelikle pastafaryanlık dininin bir devlet tarafından tanınmasını sağlayan ilk kişi olmayı başardı. Tabii dininiz çoğunluğun dinindense, akli melekelerinizin yerindeliğini test ettirmek gerekmeksinizin dilediğiniz gibi başlık takıp ehliyet alabilmek de ironik bir riyakârlığı gözler önüne seriyor. (Bildiğiniz gibi ÖSYM'ye üniversite kaydı öncesi başı kapalı fotoğraf vermek artık serbest, peki ben süzgecimle kayıt olmak istersem, bu da kabul edilecek mi?)

Kararını ilk olarak blogunda açıklayan Niko Alm zaferini "Başlığım artık Avusturya Cumhuriyeti tarafından tanındı" sözleriyle duyurdu. Alm, "bugün yeni sürücü ehliyetimi aldım ve açıkça görebileğiniz gibi Uçan Spagetti Canavarı Kilisesi'ne bağlılığımı temsil eden süzgeci kafama takıyorum" diye belirtiyor.

Niko Alm'in bu hareketi, inanç özgürlüğü söz konusu olduğunda sınırların olmayacağını ve bu özgürlüğün, toplumdaki egemen inançlar dışında kaldığında bir paradoksa yol açacağına da ışık tutuyor. "Benim dinim bunu emrediyor, bunu takmak/yapmak zorundayım" diyenler, örneğin bir Sadu "benim inancım çıplak gezmemi emrediyor" diyip, Hindistan dışına çıkıp bir metropolde yaşamak istediğinde buna eşit hoşgörü gösterecekler mi? Ve ayrıca hangi din? Benim şu anda uydurduğum dinin devlet tarafından tanınması için hangi koşulların oluşması gerekli? Eğer dinim resmi olarak ciddiye alınmıyorsa diğer dinler için bu nasıl söz konusu olabiliyor? Sadece çoğunluk inandığı için mi? Fakat bir dinin gerçekliğini/doğruluğunu belirleyecek olan devlet değildir. Bugün 19. yüzyılda yaratılmış bir dinin üyeleri olan Mormonlar Amerikan yasalarını etkileyecek güce sahip. Bunun gibi Ay tarikatı ya da UFO tarikatları ve benzeri inançlar da (Tom Cruise, John Travolta gibi ünlülerin üyesi olduğu Scientology tarikatını da unutmayalım) takipçi bulabiliyor, insanları bunların gerçekliğine inandırabiliyorlar. Yani "benim dinim en gerçek din" diyorsanız, çok yanılıyorsunuz. (Neyse konu konuyu açtı. Burada noktalayalım.)

Uçan Spagetti Canavarı Kilisesi ve Pastafaryanizm, evrim teorisine alternatif olarak uydurulan "akıllı tasarım"ın biyoloji derslerinde anlatılması için ABD'nin Kansas eyaletindeki bir okul idaresinin baskı yapmasına tepki olarak Bobby Henderson tarafından 2005'te kurulan bir parodi din. (Ayrıca Uçan Spagetti Canavarı'nın eğlenceli bir Türkçe sitesi de var.)

Henderson'ın Uçan Spagetti Canavarının Kutsal Kitabı da Altıkırkbeş yayınları tarafından dilimize kazandırılmıştı.

Haber kaynağıDevlet Tarafından Dini Tanınan İlk Pastafaryan Devlet Tarafından Dini Tanınan İlk Pastafaryan Reviewed by GarajimdakiEjder on 15:37 Rating: 5

1 yorum:

Eylül'ün Cin'i dedi ki...

USC'nin emirlerini okumuştum önceden ve bana son ve gerçek din olarak tanıtılan dinin emirlerinden çok daha mantıklı ve çok daha adil gelmişti. Parodi amaçlı yaratılmış olsa da, bu dine inanmak için mantıklı nedenler var.

İnanç özgürlüğü ise, ülkemizde henüz konuşulması bile çok çok zor olan bir mesele. Bilim yuvası denilen üniversitelerde dahi hala birtakım ''Ben daha doğruyum, diğerleri çok yanlış, onların hiçbir hakkı yok.'' düşüncesine sahip insalar varken o kadar umutlu değilim.