Cüppeli Maymunlar Cehennemi!Milliyet'in sinema muhabirleri ya bir şakirt ordusundan oluşuyor ya da bizi kafaya alıyorlar.

Şaka olduğunu düşünenler orijinal metni buradan görebilir.

Cüppeli Maymunlar Cehennemi! Cüppeli Maymunlar Cehennemi! Reviewed by GarajimdakiEjder on 18:54 Rating: 5

7 yorum:

fatih dedi ki...

Ne Milliyet'te şakirtler veya gerizekalılar çalışıyor ne de bizi -en azından alenen- kafalıyorlar. Bu metni yazdıran güç, filmi vizyona sokan şirkettir. Bu da para karşılığı yazılmış bir makale. Maksatta, bu filmin Darwinist bir propaganda olduğu iddialarının önüne geçip, kitleyi sinemaya çekmektir. Tamamen kapitalist bir plan. Ramazan ayında, vizyona girmiş böyle bir film için kar amaçlı önleyici tedbir olarak, 'dini film' yazarsanız, hem kitleyi sakinleştirir ve hem de paranın validesine mahalle baskısı yaparsınız. bkz:1976-Network filmi.

GarajimdakiEjder dedi ki...

Elbette bu da pek muhtemel, lakin eleştirmen bile diyemeyeceğim bu şahsın yazılarına baktığımızda muhafazakar kesime şerbet verdiği daha net anlaşılacaktır: http://sinema.milliyet.com.tr/Sekste_mantik_yoktur_/SinemaEditorDetay/14.03.2011/223/1362872/default.htm

fatih dedi ki...

Şimdi biraz daha ilginçleşmeye başladı iş. Bu arada Ozan beye(!) bir mail yazdım bu konuda, Hz.Caesar başlıklı. Bakalım, yanıt verme lütfunda bulunursa paylaşırım. Bu arada facebook'ta bir protesto grubu mu açsam acaba :)

fatih dedi ki...

Evet Ozan bey'den bir cevap maili aldım. Ama etik açıdan buradan yayınlamayı pek doğru bulmuyorum. Yine de bir özet vermek gerekirse, Ozan bey filmin dini bir film olduğunda ısrar ediyor ve bir filmin dini bir film olması için, karakterlerin illa namaz kılmalarının, oruç tutmalarının, başlarını örtmelerinin gerekmediğini söylüyor.

Bu arada benden de bir ekstra bilgi; protestan beyaz Amerikalılar, bu filme, The Passion of the Christ filmine gösterdikleri hürmeti gösteriyorlarmış bu günlerde ve Amerikan Box Office'de bunu ispatlıyormuş.

düşüncesi değişen adam dedi ki...

Kendisine ben de bir mail gönderdim. Cevabı bekliyorum. Acaba filmdeki hangi öğeleri "dini film" argümanına destekleyici olarak öne sürecek? Basbayağı bilim kurgu olan bir filme dini film etiketi yapıştıranda art niyet aranır.

düşüncesi değişen adam dedi ki...

IMDB'deki Rise of the planet of Apes (Maymunlar cehennemi) filminin Genre (tür) kısmına bir bakalım:

Genres:
Action | Drama | Sci-Fi | Thriller

Gördüğünüz gibi dini bir film değil.

Temayla ilişkili anahtar sözcükler kısmında da din veya yaratılışçılık ile ile uzaktan yakından alakalı tek bir kelime yer almıyor:

Plot keywords for
Rise of the Planet of the Apes

Ape
Chimpanzee
Intelligence
Alzheimer's Disease
Animal Attack
Orangutan
Animal Wearing Clothes
Cage
Stealing
Talking Animal
Bridge
Nurse
Golden Gate Bridge
Father Son Relationship
Rampage
No Opening Credits
Tree Climbing
Electrocution
Animal Intelligence
Alpha Male
Helicopter
Revolt
Quitting A Job
Biting Finger
Laboratory
Virus
Leader
Climbing A Tree
Falling Into Water
Human Animal Relationship
Planet Of The Apes
Animal Experimentation
Scene During End Credits
Animal Tranquilizer
Animal In Title
Prequel To Remake
Tragedy
Sign Language
Zoo
Forest
Statue Of Liberty
Animal Cruelty
Scientist
Primate
Neighbor
Gorilla
Scientific Experiment
Villain
Escape
Sole Black Character Dies Cliche
San Francisco California
Death Of Mother
Character Name In Title

Bu dallama da kalkmış keyfine göre yazıyor yok efem dini film. Hee tabi Yüzüklerin efendisi de pandomim zaten. Şaka gibi gerçekten. Böyle insanlar yüksek tirajlı gazetelerde sinema eleştirmenliği yapabiliyorsa vay halimize...

Kamil dedi ki...

"Filmde Tıp alanında ilerlemek adına hayvanlara yapılan eziyet insanoğlunun bencilliğini gözler önüne seriyor." :D hehe Cidden iyi kafaya almışlar yaradılışçıları...