Dini Sitelerin Geliri Nereden Geliyor?Müslümanların dinsizlerle yaptıkları tartışmalarda, kaynak olarak sıkça başvurdukları sorularlaislamiyet.com sitesindeki şu banner dikkatinizi çekmiş olmalı: "Bu sitede hiç "reklam" olmadığının farkında mısınız?"

Belki bunu belirtmeseler farkında olmayacaktık, ama belli ki "farkında" olmamızı istiyorlar. Nedeni ise insanlardan bağış adı altında para toplamak. Banner'a tıkladığınızda şu yazı çıkıyor:

Feyyaz Bilişim ve Yayıncılık Hizmetleri; insanlara îman hakikatlerinin feyzini ve manevî bereketini ulaştırma gayesiyle 2002 yılında temelleri atılan bir ihya hareketinin adıdır. Amacımız; İnternet ve medya organlarını araç yaparak îman hakikatlerini ahir zamanın muhtaç gönüllerine ulaştırmak ve bu amaç çizgisinde tüm dünya dillerinde çalışmalar yaparak tüm insanların îman hakikatlerinden istifadesine vesile olmaktır.

Sizler de bizim bu gayemize yönelik çalışmalarımıza katkıda bulunarak, bu çalışmaların daha geniş kitlelere, daha kaliteli olarak ulaştırılmasına destek olabilirsiniz.

Unutmayalım ki “bir hayıra sebep olan, onu yapan gibidir.”

Katkılarınızdan dolayı şimdiden teşekkür ederiz...


Ve bu bağışları da zekat olarak sayıyorlar:

Zekat verilecek kişilerden birisi de “Allah yolunda olanlar” anlamında “Fî sebîlillah”dır. İlgili ayetin (bk. Tevbe, 60) bu ifadesinin tefsiri için İmam Kâsânî, Bedâiü’s-Sanâî isimli eserinde şöyle der: “Allah yolunda olanlardan maksat, Allah’a yaklaştıran her şeydir. Eğer ihtiyaç hâsıl olursa, bu mânâya Allah’a itaat yolunda çalışan herkes ve bütün hayır yolları girer."(Bedâyiü’s-Sanâî, 2/451)


Sıradan bir sitenin bağış adı altında para toplaması mümkün değil. Tam teknik detayları bilmemekle birlikte, bunun için bir dernek/vakıf/kurum sahibi olduğunuzu belgelemeniz gerekiyor. Burada da bağışlar Suffa Vakfı adı altında bir yere yönlendiriliyor.

Tabii çatıları altında 20'ye yakın başka site de var. "İslami sitelerimiz" adı altında sorularlaevrim.com diye bir site de bulunmakta (ne ilgisi varsa?).

Evrim karşıtlığına adanmış, yaratılışçı profesörlerin (!) makelelerine yer veren, manipülatif, yanıltıcı/yanlış yönlendirici, bütünüyle bilim karşıtı bir site! Ve yine "Bu sitede hiç reklam olmadığının farkında mısınız?" yazısı.

Banner'dan ulaşılan linke göre 2010 yılı toplam bağış miktarı 10.563 TL. 2011 yılının şu ana kadarki toplamı ise yaklaşık 13.000 TL.

Para, dünyadaki organize dinlerin en önemli katalizörüdür, bu şekilde her tür medyadan yararlanarak din tebliğini (ya da diğer adıyla misyonerlik) yapabilmekteler. Bağış ya da zekat, adına her ne derlerse, din çatısı altında olduğu sürece sınırsız sermayeye sahip olma özgürlüğüne sahipler.

Yaptıkları yalnızca din tebliği değildir. İşin içine evrim karşıtlığı girdiği için bu artık art niyete/propagandaya girmektedir ve bu da bir ülkenin aydınlığı için büyük bir tehlikedir. Bu nedenle ellerinde böyle bir güç varken, insanlara doğru bilgiyi aktarabilmek için bilimsel bilginin farkında olanlara çok görev düşüyor.

Bizler kendi çabalarımızla, kimseden maddi yardım görmeden, internet kanalıyla bozmaya/çarpıtmaya çalıştıkları bilimsel bilgiyi düzeltmeye devam edeceğiz. Ama kendi başımıza bu bilgi hiçbir şeye yaramıyor. Sizler de paylaşmalı, üretmeli, hatta bloglarınız, siteleriniz vs. aracılığıyla bilim düşmanlarına karşıt kampanya yapmalısınız.

"Ama sizin yaptığınızın da onlardan farkı yok" diyen mantık fukaralarını da maymunlar cehennemine havale ediyorum!
Dini Sitelerin Geliri Nereden Geliyor? Dini Sitelerin Geliri Nereden Geliyor? Reviewed by GarajimdakiEjder on 13:07 Rating: 5

1 yorum:

Emre dedi ki...

Çabanıza minnettarım. Facebook da birçok gönderinizi paylaşıyorum. Umarım faydası oluyordur.

Bu arada yeri burası değil fakat youtubedaki kanalınızda önemli bir belgesel vardı. stephen hawking evreni tanrı mı yarattı ? onun bir playlistte olduğunu ama telif hakkı sebebiyle izlenemediğini gördüm.

işin daha da saçma tarafı videoyu birine göndermem gerekti ve youtube da arayında 0hakikat0 gibi şaarlatanların hawking e cevap gibi abuk sabuk videoları çıkıyor. fiziiğin f'sinden anlamayan adamların sahte bilim videoları ilk sırada çıkarken gerçeğinini yasaklanmış olması gerçekten çok iç karartıcı. Bu duruma youtube yetkililerinin de razı olacağını sanmıyorum ben. Anlatılsa açıklanma birşekilde geri konabilir mi ? Teşekkürler.