Başpiskopos: "Ateizm Harika!"Richard Dawkins, röportaj yaptığı ve "yumuşak başlı bir insan" diye tanımladığı Canterbury Başpiskopos'u Rowan Williams için "bütün Hıristiyanlar onun gibi olsaydı, ortada hiçbir sorun kalmazdı" sözlerini dile getirmişti.

Rowan Williams geçtiğimiz haftalarda ateizmin "harika" olduğunu belirterek bir kez daha gündeme geldi.

Başpiskopos Williams, Canterbury Katedrali'nde yaptığı konuşmasında, Richard Dawkins ve Christopher Hitchens gibi inançsızların popülaritesi karşısında Kilise'nin mesajını kitlelere ulaştırmakta güçlük çektiğinden yakındı. Williams'a göre Papa'nın Britanya'ya bir yıl önceki ziyareti ülkedeki ruhani ve dinsel heyecanın son yükselişiydi.

Williams sözlerine şöyle devam etti: "Tanrı Yanılgısı'nın kaç kişinin ateist olmasını sağladığını bilmek isterdim. Kitap sattı, fakat bu ya da şu şekilde davranmaya karar verenlerin sayısında bir fark yarattı mı? Ateizmin harikalığının fazlasıyla aşikar olduğu hususunu görmezden gelmiyorum. Ancak sorun, bunun bir parça kısır döngüye neden olması. Ateizm harika, yani ateizmle ilgili kitaplar harika. Kamunun ilgisini çektiler ve Richard Dawkins'in hatalı olduğunu söyleyenler aynı ünü yakalayamadılar; çünkü ateizm yeni, harika şey. Bu döngüyü kırmak kolay değil, fakat pek çok kişi bunu deniyor."

Şüphesiz, Rowan Williams eleştirellik barından bu sözlerini ateizmi övmek için dile getirmiyor, fakat ateistlerin sesinin eskisinden daha fazla çıktığının en azından farkında (ki bu yakınma, LGBT bireylerin seslerini daha fazla çıkarması nedeniyle eşcinselliğin daha çok sattığı, bir moda gibi toplumda yaygınlaştığı yanılgısına düşen muhafazakarların argümanına benziyor) ve İngiltere'de kan kaybeden Hıristiyanlık için, biz neden onlar kadar olamıyoruz maksadıyla çuvaldızı kendilerine batırıyor. Williams'a göre ateizmin artan popülerliği Tanrı'ya inananların sayısında düşüşe yol açacak bir durum değil.

Kaynak
Başpiskopos: "Ateizm Harika!" Başpiskopos: "Ateizm Harika!" Reviewed by GarajimdakiEjder on 19:22 Rating: 5

Hiç yorum yok: