İnsan ve İnsansı Maymun Arasındaki Kayıp Halka

2 milyon yıl yaşındaki insan ve insansı maymun özellikleri gösteren bir çift iskelet, insansı özelliklerin nasıl kazanıldığına dair bilim insanlarına yeni bulgular sağladı.

2008 yılında Güney Afrika'da bir mağarada, dişi bir yetişkin ve 13 yaşlarındaki bir gence ait iyi korunmuş iskeletler insan evrimine dair yeni soruları gündeme getirdi. Araştırma ekibinden Lee Berger'in dokuz yaşındaki oğlunun ilk parçasını bulduğu genç erkek fosiline, Güney Afrikalı çocuklar tarafından Karabo adı verildi. Dişinin ise 20'lerinin sonunda 30'larının başında bir yetişkin olduğu düşünülüyor. İskeletler üzerinde yeni yapılan detaylı analizler bunların insan benzeri leğen kemiğine ve ellere sahip en yakın tür olduğunu ortaya koydu. Araştırmacıların daha önce hiç görmedikleri bir türde olduklarını ifade ettiği fosiller 1,98 milyon yıl önceye, olası insan akrabalarımızla ilgili kanıtlardan yoksun olduğumuz meşhur çağın tam ortasına tarihleniyor.

Şempanzelere yakın büyüklükte bir beyne sahip olan Australopithecus sediba adlı bu yeni tür, insansı maymunlarınki gibi tırmanmaya adapte olmuş tabanlara sahip ancak dik durarak yüreyebiliyor; uzun başparmakları ve kıvrık parmaklarıyla sopa ve kayaları bir insan gibi kolayca kavrayabiliyor. Önceden bulunmuş eksik hominin fosillerinden farklı olarak, Australopithecus sediba'nın eksiksiz bir şekilde bulunmuş olması araştırmacılara el, ayak, leğen kemiği ve kafatası üzerinde detaylı inceleme yapmalarına olanak tanıdı.

Projeye başkanlık eden Lee Berger'e göre bu tür, Homo cinsinin en erken atası sayılmak için özellikle uygun bir aday. İnsanlar Homo cinsi içinde yaşayan tek primat türü, fakat bilimciler Neandertaller ve 2 milyon yıl önce yaşamış Homo erectus ve Homo habilis gibi daha ilkel türlerin de dahil olduğu pek çok soyu tükenmiş hominini de Homo cinsine yerleştiriyor.

Bilimciler önceden homininlerin parçalar halindeki fosillerine dayanarak, büyük beyinlerin alet yapımıyla yakından ilişkili olduğunu ve insan benzeri leğen kemiğinin daha büyük beyinli bebeklerin doğmasını olanaklı kılacak şekilde evrildiğini düşünüyorlardı. Araştırmacılar Australopithecus sediba'nın daha ufak beyninin ve insanlardaki gibi geniş leğen kemiğinin farklı bir sebeple evrildiğine, bu durumun da Australopitecine'ler ve Homo cinsi arasındaki özelliklerin karışımına işaret ettiğini bildiriyorlar.

İnsan ve İnsansı Maymun Özellikleri
Dizin ayak bileğinden yukarıya doğru dik bir biçimde hizalanması -insansı maymunlardaki gibi dışa açı yapmıyor, dik yürüdüklerini ortaya koyuyor. Ancak ayak bileğinin iç kısmındaki çıkıntılar ve diğer özellikler ayak bileğini, ağaca çıkarken ihtiyaç duyacağınız türden, yani daha şempanze benzeri kılıyor.Başparmak, diğer parmaklara göre daha uzun, insanlarınkinden bile daha uzun. Kıvrık parmaklar güçlü kavramaya ve alet yapma yeteneğine işaret ediyor. Evrimsel antropologlara göre Au. sediba'nın insansı maymunlardan daha uzun parmak ve daha kısa başparmağa sahip eli, Homo habilis'inkinden daha modern bir görünüme sahip. Bu da nesneleri beceriyle kullanan insanlarla aynı türden hareketleri başarıyla yapmalarını sağlıyor.Çok güçlü X-ışınları kullanarak Karabo'nun kafatasında yapılan analizler, kafatası içindeki beyin izlerinin, belli bölgelerin insansı türlere benzer şekilde yeniden düzenlenmeye başladığını gösterdiğine işaret ediyor. Beynin, ellerin alet yapımına katkı sağlayan değişimlerle birlikte gelişmiş olması da bu şekilde anlam kazanıyor. Beynin gözlerin arka kısmında büyüyen bir parçasının, insanlardaki yüksek bilişsel işlevler ve yeteneklerle bağlantılı olduğu düşünülüyor, dilin kökeni ve çoklu iş yapma gibi.

Karabo'yla Tanışın!
Yüzündeki tuhaf gülümseme, kolay fark edilen insan gözleri ve ağzına tezat "ben vahşi bir hayvanım" diyen elmacık kemikleri ve çıkıntılı kaşlarıyla bu, muhtemelen en eski atamız olan ve insan ile insansı maymunlar arasında kayıp halka olduğu düşünülen Karabo'nun inanılmaz portresi. John Gurche tarafından, Güney Afrika'da bir mağarada bulunan 13 yaşlarındaki bir oğlanın olağanüstü derecede iyi korunmuş iskeleti temel alınarak yaratıldı.Kaynaklar:
http://www.washingtonpost.com/national/health-science/possible-human-relative-2-million-years-old-a-snapshot-of-evolution-in-action/2011/09/07/gIQAzCNACK_story.html
http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-2062514/Revealed-The-face-missing-link-ape-man.html
http://www.cbc.ca/news/technology/story/2011/09/08/science-sediba-hominin-fossil.html
İnsan ve İnsansı Maymun Arasındaki Kayıp Halka İnsan ve İnsansı Maymun Arasındaki Kayıp Halka Reviewed by GarajimdakiEjder on 19:02 Rating: 5

Hiç yorum yok: