İnsansı Maymunlarda Kendini TanımaDilimizde ne yazık ki maymun kelimesi, bir kurt, kaplan ya da aslan kadar itibarlı değil. Yahudiler için "aşağılık maymunlar olun" diyen bir kitabın müritlerinin maymun kelimesini aşağılama sayması şaşırtıcı değil.

Biz dinsizleri (yani onların deyişiyle pis kafirleri) tanımlamak için "işte maymun olduğunuzu kabul ediyorsunuz" kalıbını kullanarak akıllarınca bizi aşağıladığını sanan müslümanlardan da alet yapabilen (en azından kuyruksuz olanlar, yani ape'ler), zeka sahibi, sosyal canlıları hangi seviyede gördüklerini anlayabiliyoruz.

Maymun var, maymun var. Kuyruklusu var, ortak atadan 5 milyon yıl önce ayrıldığımız kuyruksuzu, yani kuzenlerimiz olan insansı maymunlar var.

Yere göğe koyamadığın aslanın, kurdun önüne ayna koysan mal mal bakar, ama sen en yakın akraban olmasını kendine yediremediğin kuyruksuz maymunun önüne ayna tutarsan özfarkındalığıyla "benden güzeli var mı?" diye içinden geçirmediğini kim söyleyebilir?

Hayvanlar aleminde kendini en üstte tutan aciz insanoğlu, kendini yüceltme için verdiğin hayvan sıfatlarını seçerken bir kere daha düşün!
İnsansı Maymunlarda Kendini Tanıma İnsansı Maymunlarda Kendini Tanıma Reviewed by GarajimdakiEjder on 19:12 Rating: 5

2 yorum:

Shiprim dedi ki...

Muhteşem.

Adsız dedi ki...

Şaşırtıcı ve heyecan verici.