Türlerin Kökeni 152. Yaşında Renkleniyor!152 yıl önce bugün, 24 Kasım 1859'da, Charles Darwin 30 yıl süren zorlu araştırmalarının sonucunda, çağdaşlarının zihinsel anlayışını kökten değiştirecek olan Türlerin Kökeni adlı eserini yayımladı. Kopernik'in "Göksel Kürelerin Devinimleri Üzerine" eseri ile Dünya'yı evrenin merkezinden alaşağı etmesi gibi, Türlerin Kökeni'yle de insanoğlu, yaratılmışların en üstünü mertebesinden hayvanlar alemine inmiş oldu. İnsan da içinde bulunduğu doğanın bir parçasıydı, doğa insan için yaratılmamıştı.

Evrim, yani doğadaki canlıların değiştiği fikri, Darwin'den çok çok önce de biliniyordu. M.Ö. 7. yüzyılda, her şeyin arkasında doğaüstü güçlerin parmağı olduğu fikrinin bir kenara bırakılıp, doğadaki olayların nesnel bir biçimde sorgulanarak pozitif bilimin ilk adımlarının atıldığı antik Yunan coğrafyasından bu yana bilinmekteyse de, Darwin'in en büyük başarısı evrimin doğada nasıl gerçekleştiğini açıklayan mekanizmayı, doğal seçilimi açıklayabilmesi olmuştur. Ki bu ismi de yapay seçilimden alması tesadüf değildir. Bir doğa filozofu olan ve bitkilerin evrimine dair şiirler yazan Charles Darwin'in büyükbabası Erasmus Darwin de torunu Darwin'e bu konuda ilk fikir kıvılcımlarını sağlamış olmalıdır.

Lamarck, Darwin'den bir yüzyıl önce evrim teorisini ortaya atsa da, canlıların evrilerek giderek mükemmelleştiği ve örneğin, zürafaların yüksekteki yapraklara ulaşabilmeleri için boyunlarının uzadığı şeklindeki düşüncesi hatalıydı.

Bugün, bir kaligraf ve doğa tarihi ressamı olan Kelly Houle, Darwin'in bu büyük mirasına ithafen, Türlerin Kökeni adlı başyapıtı, tezhip sanatıyla yeniden yaratıyor. Bu büyük eserin, her satırını tek tek elle yazıyor ve her sayfasını özenle resimlendiriyor. Proje tamamlandığında, Türlerin Kökeni'nin görkemine yakışır, el emeği göz nuru bir çalışma ortaya çıkmış olacak. Sanatçının, kitabın dijital kopyasını ücretsiz olarak sunacak olması da ayrı bir takdiri hak ediyor. Çalışmasını bu adresten takip edebilirsiniz.

Türlerin Kökeni 152. Yaşında Renkleniyor! Türlerin Kökeni 152. Yaşında Renkleniyor! Reviewed by GarajimdakiEjder on 09:53 Rating: 5

Hiç yorum yok: