Bilime Katkı Sağlayarak Siz de İnsanlığa Faydalı Olmak İster misiniz?Bilgisayarınızın işlemci ve/veya ekran kartı gücünden ya da şarjda duran cep telefonunuzdan/tabletinizden yararlanarak kanser araştırmalarından, temiz enerji kaynaklarına, CERN'deki parçacık deneylerinden, uzaydaki zeki canlıların tespitine kadar siz de birçok önemli bilimsel çalışmaya katkı sağlayabilirsiniz. Nasıl mı? Hepsi bu yazıda.

Bugün yeni alınan hemen hemen bütün bilgisayarlar eskilere nazaran hem çok daha yüksek hesaplama gücüne sahip hem de daha az enerji tüketen, çift çekirdekli (Intel Core 2 Duo, AMD Athlon X2 vb.) ya da dört çekirdekli (Intel Core 2 Quad, Intel Core i3-i5-i7, AMD Phenom X4 vb.) işlemcilerle geliyorlar. Ancak bu sistemlerde, yoğun işlemci gücü gerektiren programlar kullanmıyor ya da yüksek sistem gereksinimi isteyen oyunlar oynamıyorsanız işlemcinizin çok küçük bir kısmı kullanılıyor demektir. Örneğin internette geçirdiğim vakitlerde dört çekirdeğe sahip Intel Core i5 2500k modeli işlemcimin yalnızca %15-20 gibi bir kısmı kullanılıyor, %80'i ve daha fazlası, hiçbir iş için kullanılmadan öylece boşta duruyor.

Ve karşınızda BOINC!
Peki, bu işe yaramayan kısmı bilim ya da insanlık yararına neden kullanmayasınız? Bu fikirden yola çıkarak Kaliforniya Üniversitesi tarafından geliştirilen BOINC (Berkeley Ağ Hesaplaması için Açık Alt Yapı Sistemi) adlı bir yazılım ile bunu yapmak mümkün. (Program ücretsiz olup, Türkçe dil desteğine sahiptir.)

Bilimsel araştırmalarda, örneğin ölümcül hastalıkların tedavisinde gerekli proteinlerin üç boyutlu biçimlerini tanımlamakta kullanılan ya da Samanyolu Galaksisi'ni modelleyen simülasyonlar oldukça yüksek işlemci gücü gerektiriyorlar ve bu da çok yüksek bir maliyet anlamına geliyor. BOINC yazılımıyla dünya üzerindeki milyonlarca gönüllü, bilgisayarlarını boşta duran işlemci güçlerinden yararlanılması için bu araştırmacıların hizmetine sunarak, hesaplamaların çok daha büyük hızlarla yapılmasını sağlıyorlar. Yani BOINC'i dev bir süper bilgisayar ağı gibi düşünebiliriz.

Peki ama hangi proje?
BOINC'i yüklemeye karar verdiyseniz, sıra hangi araştırmalara destek olacağınıza gelecektir. Dünya dışı zeka sahibi canlıların radyo sinyallerini tespit etmek için çalışan SETI'den, CERN'ün ünlü ATLAS deneyine; AIDS, kanser gibi hastalıklara karşı tedavi çalışmaları yapan ve temiz enerji kaynakları bulmak için çalışan IBM destekli World Community Grid'e kadar birçok seçenek var.

Sizi herhangi bir araştırmaya yönlendirmektense, araştırmaların ne olup bittiğiyle ilgili bilgileri çevirdiğim bir liste sundum başka bir postta. Ona da mutlaka bakın: BOINC Projeleri

NOT: Ekran kartı destekleyen projeler, sadece işlemci gerektiren projelere göre çok daha hızlı işlem yapıyor, bu da çok daha fazla katkı demek!

BOINC programında, üstteki menüden Araçlar > Proje ya da hesap yöneticisi ekle'yi seçtikten sonra gelen proje listesinde, eğer seçili proje ekran kartı destekliyorsa, hangi ekran kartı üreticisini desteklediği yukarıdaki gibi ilgili simgeyle (ATI ya da NVIDIA) gösterilmektedir.

Ve işin eğlenceli kısmı: Takımlar ve rekabet!
Tabii, bir de takımlar ve kredi toplama var. Bu da işin kullanıcılar için daha cazip hale gelmesini sağlayan bir tür motivasyon. Herhangi bir gruba dahil olarak, topladığınız kredilerle grubunuzu BOINC istatistiklerinde yukarılara taşıyabiliyorsunuz.

Dilerseniz Greener Nautilus tarafından kurulan Türkiyeli Ateist ve Agnostikler grubuna katılabilirsiniz. Ben de oradayım. :)

Şu anda grubumuz Türkiye listesinde 16. sırada (Bunu yazarken 15 olmuş bile, durduramıyoruz!) ve hızla yükselmeye devam ediyor (Son güncelleme: Artık BİRİNCİ sıradayız!) :) Türkiyeli takımların sıralamasını buradan görün.

BOINC'i indirmek için

BOINC'i tabletinizde ta da android telefonunuzda kullanmak için


Greener Nautilus, takıma nasıl katılacağınız ve programı nasıl kullanacağınızla ilgili bir video hazırladı:

Greener Nautilus tarafından hazırlanan bu videoda da adım adım nasıl programı kurabileceğinizi ve proje ekleyebileceğinizi öğrenebilirsiniz. Programı kurmak çok kolay olsa da, özelliklerini öğrenmek ve kullanmaya alışmak biraz zaman alıyor. Ama buna değeceğini göreceksiniz...

Bilgisayarımın kullandığı CPU (İşlemci) miktarını nereden görebilirim?
Klavyenizden CTRL+ALT+DEL tuşlarına basın. Karşınıza Windows Görev Yöneticisi gelecek. Performans sekmesinde sistemin ne kadar işlemci gücü, sanal bellek alanı, RAM harcadığını görebilirsiniz (Windows XP için geçerli bu bahsettiğim.)

UYARI: Yeni bilgisayar sistemleri ne kadar az enerji tüketimi yapıyor olsa da, BOINC kullanımının elektrik tüketimine daha fazla katkı yapacağını aklınızdan çıkarmayın. Yalnızca BOINC'i çalıştırmış olmak için bilgisayarınızı açık bırakmamanız tavsiye edilmektedir. (Bu bakımdan bir takıma dahil olmak önem arz ediyor. Tek bir kişinin tüm gün boyunca, bilgisayara tamamen yüklenmesindense, birçok insanın birkaç saat bilgisayarını optimum ayarlarda çalıştırması daha verimli ve makul olacaktır.) Eğer apartmanda elektronik sayaç varsa ve indirimli tarifeden yararlanmak için başvuru yaptıysanız, bütçenizi fazla zorlamamak için programı elektriğin indirimli olduğu 22.00-06.00 saatleri arasında da çalıştırabilirsiniz. BOINC'in kullanacağı CPU gücünü %100'den daha düşük değerlere ayarlamak ya da "CPU kullanım zamanına" %100'ün altında bir değer vermek (bunları BOINC'in Araçlar > Hesaplama tercihleri menüsünden yapabilirsiniz) fazla ısınmanın getireceği elektrik sarfiyatının önüne geçecektir. İşlemci soğutucunuzun ve bilgisayar fanlarınızın belli dönemlerde temizliğini yapmanız da iyi bir soğutma sağlanması için önemli ki BOINC kullanmıyor olsanız bile daha az elektrik tüketimi için bu bakımları yapmanız şart.
Bilime Katkı Sağlayarak Siz de İnsanlığa Faydalı Olmak İster misiniz? Bilime Katkı Sağlayarak Siz de İnsanlığa Faydalı Olmak İster misiniz? Reviewed by GarajimdakiEjder on 07:44 Rating: 5

3 yorum:

Adsız dedi ki...

Cok yararli bir yazi olmus. "Vatandas projesi" kavramini tanitmak acisindan bilgilendirici. Biz de METU takimi olarak yarisiyoruz :)

Çatıdaki Fare dedi ki...

Kendi önerdiği projeye katkı koymayan vatandaş!

GarajimdakiEjder dedi ki...

Herhangi bir proje önerdiğimi hatırlamıyorum. Sonuçta herkes istediği projeye destek vermekte serbest, silah zoruyla yapılmıyor bu iş.