Doç. Dr. Kerem Cankoçak - CERN'de Neler Oluyor?Geçen haftalarda Higgs Bozonu'na ilişkin izlerin keşfedildiğine dair haberle heyecanlanmışken, bugün CERN'de yeni bir keşif yapıldığıyla ilgili bir haber geldi ve bilim dünyasındaki hızlı gelişmelere bir yenisi daha eklenmiş oldu.

Ancak konuyla ilgili hala bilgi eksiklikleri ve yanlış anlamalar var. Örneğin şu "Tanrı Parçacığı" lakabı gibi.

CERN'de görev alan ve ateist olduğunu saklamama cesareti gösteren sayılı bilim insanlarımızdan biri olan Doç. Dr. Kerem Cankoçak Habertürk ekranlarında, CERN'de tam olarak neyin arandığına dair kafalarda oluşan soru işaretlerine cevap verirken, Kahrolası Parçacık (The Goddamn Particle) lafının "Tanrı Parçacığı" olarak medyada lanse edilmesine değiniyor.

Fizikçi Leon Lederman, Higgs Bozonu'na, tespit edilmesi çok güç olmasından dolayı, esprili bir dille "Kahrolası Parçacık" demeye ve konuyla ilgili kitabına da bu ismi vermeye niyetlense de yayınevi tarafından sansür uygulanarak bu isim Tanrı Parçacığı olarak değiştirilmiş ve medya da çok daha cazip olan Tanrı Parçacığı lafına balıklama atlayarak bu ismin yaygınlaşmasını sağlamış. Bu yüzden dini kesimler tarafından CERN'de Tanrı'nın varlığına dair kanıtlar arandığı zannediliyor. Oysa ki Higgs Bozonu'na ismini veren Peter Higgs (ki kendisi ateisttir) de dahil olmak üzere, bilim dünyasındaki birçok isim, Tanrı Parçacığı lafından haklı olarak rahatsız.

İşte, ne oluyorsa hep şu kahrolası parçacık yüzünden!
Doç. Dr. Kerem Cankoçak - CERN'de Neler Oluyor? Doç. Dr. Kerem Cankoçak - CERN'de Neler Oluyor? Reviewed by GarajimdakiEjder on 12:28 Rating: 5

1 yorum:

cntsjr dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.