Evrim içerikli bilimsel siteler neden filtreleniyor?


Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Özgür Uçkan, CNN TÜRK Ana Haber Bülteni'nde Nevşin Mengü'nün konuyla ilgili sorularını yanıtlıyor.

Güvenli internet uygulaması kapsamında başlatılan filtre sisteminde evrimianlamak.org gibi evrim içerikli bilimsel (bu kısım önemli!) sitelerin çocuk profillerinde engelli olup, evrim karşıtı sitelerin çocukların kullanımına açık olması kafalarda soru işaratleri yarattı. Gelen tepkiler üzerine evrimianlamak.org'un engelinin kaldırılmasına rağmen, uygulayıcıların zihniyeti değişmediği ve engellenecek sitelerin belirlenmesinin kullanıcıların da insiyatifine bırakıldığı sürece, zaten yüksek bir evrim karşıtlığı oranına sahip olunan bu ülkede, uygulamanın bilimsel bilginin sansürlenmesinden başka bir şeye yaramayacağı açıktır.

Filtre ne kadar masum?

Engeli kaldırılan sitelerin tekrar filtreye takılmayacağının garantisi yok. Açılma talep edenler kadar, engellenme talep edenler de olacaktır. Dolayısıyla, sistem zaten en başta sansür mekanizmasına hizmet edecek şekilde düzenlenmiş. Ve bu ne yazık ki önceki sansürlerdeki gibi DNS değiştirme gibi yöntemlerle aşılabilecek bir durum değil. Belki siz güvenli internet tercih etmediğiniz için bu siteleri görebileceksiniz, ama ülkenin geleceği olan genç beyinler, bilimsel bilgi yerine, bilim karşıtı bilgiyle beslenecek.

"Güvenli internet" lafına güvenerek bu paketleri alan aileler hangi sitelerin engelli olup olmadıklarını bile bilmeyecek. Ki bilmek gibi bir kaygıları da olmayacak, çünkü devletin onlara en güvenli internet hizmeti sunduğunu zannederek başka önlemler almaktan kaçınacaklarından, aslında daha büyük tehlikeleri de göze almış olacaklar. Hiçbiri de bilimsel evrim siteleri engelli mi değil mi diye sormayacağından, çocukları da evrimle ilgili bilgi almak istediklerinde bilimsel siteler yerine, evrim karşıtlığı yapan sitelerle karşılaşacak.

Filtre, sorgulamak nedir bilmez nesiller yetiştirmek için biçilmiş kaftan! Biyolojinin temeli olan evrimle ilgili herhangi bir konuyu araştırmak ya da ödev hazırlamak isteyen çocuk, bilimsel kaynaklara değil de evrimi yalanlayan sitelere ulaşacak. Yani Dünya'nın düz olduğunu zannederek büyüyen bir çocuktan farkı olmayacak ve siz bu insandan ülkeye bir fayda sağlamasını umacaksınız.

Ve siz bu çocuğa biyolog ya da doktor olduğunda evrim anlatacaksınız ve o da bunu karşılıksız kabul edecek, öyle mi? Elbette ki hayır!

Ayrıca, çocuk pakedinde Facebook, Youtube ve özellikle birçok bilim insanının da çalışmalarını yayınladığı Blogspot gibi özgür düşüncenin hayat bulduğu, sosyal platformların standart olarak engelli olarak geldiğini düşündüğünüzde, çocuklara kala kala flash oyun siteleri, guvenlicocuk.org.tr'nin -bu filtrenin ta kendisi gibi- samimiyetten ve inandırıcılıktan uzak sitesi gibi siteler (güya çocukların klavyesinden çıkmış gibi övgüler yağdırmışlar), evrim karşıtı siteler ve dini sitelerden başka ne kalıyor diye sormak gerekiyor.

Evet, 21. yüzyıl teknolojisiyle minik şakirtlerden bir ordu yetiştirmek için kendilerinin bile uygulamakta başarısız olduğu, ellerine yüzlerine bulaştırdıkları bir sistem! (Örnek almaya bayıldıkları Avrupa'nın neresinde böyle bir sistem var da örnek almışlar diye merak etmeden duramıyor insan.) Fakat bu konuda uzmanlar internette yayılan bilgi hızının en şiddetli yasaklar uygulansa bile durdurulamayacağında hem fikir. Önümüzde ne TV'ye, ne gazeteye benzemeyen bambaşka bir medya, yasakçıların geçen yüzyılın başında kalmış zihinlerinden daha büyük hızla evrilen bir organizma var. Evrim sitesini filtreye alsan da, evrimle ilgili en küçük bilgi bile haber sitelerinde, evrim içeriğiyle ilgisi olmayan ortamlarda hızla duyulacaktır. Çocuğun e-postasına evrimle ilgili bir buluşun videosu ya da haber metni düşecektir.

Bilimin, hakiki bilginin önüne bugüne dek hiç kimse geçemedi, uyduruk filtreler ise hiç geçemez.

Filterelenen siteler için ne yapabilirsiniz?

http://www.guvenlinet.org/tr/domain_sorgula.html adresindeki sorgulama alanına filtreye takılan herhangi bir adresi yazdıktan sonra karşınıza çıkan "Sizce bu alan adının profili nasıl olmalı?" sorusuna, alttaki seçeneklerden "Aile ve Çocuk Profillerinde ERİŞİLSİN"'i işaretleyerek cevap verin, böylece filtreye takılan siteleri de kurtarma şansımız olur, ancak dediğim gibi tekrar engellenmeyeceklerinin garantisi yok.

FİLTREDE OLAN ADRESLER:
ateistforum.org
agnostik.net
agnostik.org
turandursun.com
mucizeyalanlari.com

FİLTREDEN ÇIKANLAR:
evrimianlamak.org
evrimteorisi.org
evrimagaci.org
baharkilic.org

İmza kampanyasına katılın: http://imza.la/bilimsansurunehayir

Twitter'dan duyurun: https://twitter.com/#!/search?q=%23internetfiltreleri
Evrim içerikli bilimsel siteler neden filtreleniyor? Evrim içerikli bilimsel siteler neden filtreleniyor? Reviewed by GarajimdakiEjder on 20:55 Rating: 5

1 yorum:

@markoopasha dedi ki...

niye paylasim dugmeleri yok sayfanizda?