Irak Televizyonu'nda Dünya Düz mü Yuvarlak mı TartışmasıKlişe bir laf ama adamlar uzaya araç gönderirken, İslam dünyasında hâlâ dünya düz mü değil mi diye tartışılması gerçekten trajik. Bu tartışma birçok müslümana bile saçma gelecektir eminim. Ancak konu din olunca ve her şeyin ölçütü kutsal kitaplar olarak görüldüğünde, gerçeklerin orada yazanlara uydurulması bilindik bir durum haline gelmekte. İşte bu sebeple, 1975 yılında Suudi Arabistan'ın en önemli din otoritesi kabul edilen Şeyh Abdul Aziz Bin Baz tarafından Dünya'nın düz olduğu fetvası verilmiş ve buna inanmayanların dinsiz kabul edilerek, cezalandırılması gerektiği bildirilmiştir. Bugün, ülkemizde, hadisleri baz alarak Adem'in dinozorlarla aynı dönemde yaşadığını ve 30 m. uzunlukta olduğunu söyleyen biyoloji profesörlerimiz varken, dünyanın düz olduğunu söyleyen uzmanlar hiçbir müslümanı da şaşırtmamalı. ("Kuran'da Dünya'nın düz olarak geçtiğini söyleyenlere itirazınız var da, evrim yalandır diyenlere niye yok?" diye bir soru yönlendirilebilir kendilerine.)

Şüphesiz buna inananlar sadece müslümanlar değil. 1956 yılında Britanya'da, The Flat Earth Society (Düz Dünya Cemiyeti) adıyla, Dünya'nın düz olduğunu savunan ve bugün hala aktif olan bir organizasyon bile kuruldu. Bilim karşıtlığı hiçbir zaman popülaritesini yitirmiyor.

Not: Arkadaşlar paylaşınca anımsadım. Yakın zamanda bir ilahiyat profesörümüz kutuplarda yaptıkları araştırmalar doğrultusunda, Kuran'da bildirildiği gibi Dünya'yı Güneş'in aydınlatmadığını keşfettiklerini söylemişti.

Konuyla ilgili olarak Kuran'daki ayetlere etraflıca değinen bu videoya ve aşağıdaki kaynaklara bakmanızı da tavsiye ederim:
http://www.bilimfelsefedin.org/?p=377
http://suphecimelek.wordpress.com/2010/05/21/gunesin-battigi-yer/
http://www.mucizeyalanlari.com/gunesin-gidis-istikameti/
http://wikiislam.net/wiki/Flat_Earth_and_the_Qur%27an (İngilizce)Zekeriya bin Mahmut el Kazvini'nin yazdığı, 16. yy'da Arapça'dan Türkçe'ye çevrilen astronomi kitabı Acaibul Mahlukat'tan alınan bu tasvirde, Dünya bir büyük baş hayvanın üzerinde duran düz bir disk olarak tasvir ediliyor
Irak Televizyonu'nda Dünya Düz mü Yuvarlak mı Tartışması Irak Televizyonu'nda Dünya Düz mü Yuvarlak mı Tartışması Reviewed by GarajimdakiEjder on 18:49 Rating: 5

2 yorum:

Haliç Edu. dedi ki...

memri tv abd merkezli bir basın kuruluşudur. haberlerinde israil yanlısı yorumlar yapar. bu durum ortadayken bu programın artniyetli olduğu konusunda kuşkuların uyanması doğaldır. bu tip tuzaklara düşmektense bu sayfada verilen kaynakların daha iyi araştırılması bence garajımdaki ejder kalitesine daha uygundur.

kısacası bu haber olmamış. biz ateistlerin emperyalistlerin toplum mühendisleri tarafından gaza getirilmeye ihtiyacı yok.

GarajimdakiEjder dedi ki...

Yayın MEMRİ TV'ye ait değil. Yalnızca Al-Fayhaa adlı bir Irak kanalından alınmış, çevirisini Memri TV'i yapmış. Memri TV'nin ABD'de olması ya da İsrail yanlısı olduğu iddiaları, videonun gerçekliğine zeval getirmez.

Dünya'yı Güneş'in aydınlatmadığını söyleyen ilahiyatçı da mı emperyalist toplum mühendislerinin oyunu yani?

Bu kadar komploya kafa yoracağınıza ortada olan gerçeklere bakın. İnanılmaz, sürreal hiçbir şey yok burada.