Celal Şengör: "Yaratıcı diye bir şey yok!"Gazetelerin internet sitelerinde "Ateizm Tanrı fikrinden tutarlıdır" sözüyle ana sayfalarda yer bulan Prof. Dr. Celal Şengör, dinsiz olduğunu belirtmekten çekinmeme konusunda da oldukça tutarlı bir isim. Bunu sık sık vurguluyorum, çünkü bugünün siyasi ortamında, aman başıma bir iş gelir düşüncesinde olanlar çoğunluğu oluştururken, bunu yapmak öyle her baba yiğidin harcı olmasa gerek. Bunu yapabilen akademisyenler de ayrı bir saygıyı hak ediyor.

Üç sene evvel Siyaset Meydanı programında da benzer bir duruma tanık olmuştuk ve siz dinsiz misiniz, bu dünya size yetmiyor mu benzeri sorular karşısında da Şengör aynı tavrı sürdürmüştü.

2009'da TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisi'ndeki Darwin skandalından sonra başlayan evrim tartışmaları ekranlara da bu şekilde yansımış, Celal Şengör ise jeoloji profesörü olmasına rağmen ilahiyat öğrencilerinin bilim ve evrim karşıtı (daha doğrusu ezberleyip geldikleri) sorularına ustalıkla cevap vermişti.

Programın başlarında Şengör'ün insanın evrimini anlatma çabalarına rağmen, soru-cevap bölümüne gelindiğinde eğitim sisteminin kurbanı bir neslin Dunning-Kruger sendromundan nasıl nasiplendiğine tanık olduk. Bu kısımdaki genç de konuyla ilgili en ufak bir bilgisi olmamasına rağmen bir bilim insanına kafa tutmak için ezber bellediği soruları kendinden çok emin bir şekilde soruyor ve sorularına tek tek cevap geldikçe daha da hırslanıyor. Konuyu öğrenmek ve anlamak için sormadığı çok açık değil mi? O salonda kulaklarını gerçeklere kapatmış kitlenin toplumun çoğunluğunu oluşturması da bir o kadar acı değil mi? Anlamaya ihtiyaç duymuyoruz, çünkü bize ezberletilenlerin güvenilir alanında olmak rahatlık veriyor. Gerçekleri anlamak içinse ayrı bir efor sarfetmek ve o konforlu alanı aşmak gerekmekte.
Celal Şengör: "Yaratıcı diye bir şey yok!" Celal Şengör: "Yaratıcı diye bir şey yok!" Reviewed by GarajimdakiEjder on 18:09 Rating: 5

3 yorum:

kinetochore dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
Ali Şahin dedi ki...

29 yaşındayım.Hayatı ve insanları sorgulayarak,Tanrıdan ümit ederek,Tanrının yolunu takip etmeye çalışarak sabırla onca yıl bekledim.Ve hala elimde hala bir şey yokken,beklemeye devam ederken zihnimde aniden bir kıvılcım çaktı; tecrübe ve mantıksal çıkarımların desteklemediği her türlü inancı terk etmeliyim dedim.İşte bu yüzden "hayatımın tüm zorluğuna" rağmen bu yıl Üni.'ye gidip hayata düşünen insana yakışır bir şekilde yeniden başlayacağım...Biyoloji yada Fizik okumak istiyorum.Bir daha boş hayal ve saçmalıkların zihnime girmesine izin vermeyeceğim.

nurcan bölükbaş dedi ki...

aynen katılıyorum