Richard Dawkins Yaratılışçılara Karşı Kazanılan Zaferi KutladıRichard Dawkins ve David Attenborough'nun da aralarında bulunduğu önde gelen bir grup bilim insanı, Birleşik Krallık hükümetinin fen derslerinde yaratılışçılığı öğreten evrim karşıtı grupları engellemek için aldığı tedbirleri yaratılışçı harekete karşı bir zafer olarak nitelendirdi.

Eğitim Bakanlığı, ödenek modelini yeniden düzenleyerek, eğitim sekreterliğine müfredata ilişkin sıkı kriterleri karşılamayan okullara ayrılan ödeneği geri çekme izni verdi. Yeni düzenlemeye göre "kanıt temelli görüş veya kuramlar"ı "yerleşik bilimsel ve/veya tarihi kanıtlara ve açıklamalara aykırıdır" iddiasıyla öğreten serbest okullara finansal kaynak ayrılmayacak.

Bu kararın alınmasında bilimsel grupların baskısının bir ilgisi olmadığını söyleyen Bakanlık sözcüsü "Fen müfredatında yaratılışçılığı öğretmeyi planlayan veya bilimsel kuramlara bir alternatifmiş gibi sunan hiçbir akademinin veya serbest okulun teklifini kabul etmeyeceğiz" dedi.

Öğretmenleri fen derslerinde yaratılışçılığı anlatmaları için teşvik eden ve okullara ücretsiz evrim karşıtı kaynak gönderen yaratılışçı organizasyonlara karşı bir kampanya yürüten The British Humanist Association (Britanyanlı Hümanistler Derneği) açıklamasında bu girişimi "çok önemli" bulduklarını ifade etti ve bunun, okul açan diğer inanç gruplarını da kapsayacağını bildirdi.

Kampanyanın öne çıkan isimlerinden biri olan Dawkins, kendi görüşlerini bilim gibi gösteren yaratılışçıların serbest okul işletmek için parasal kaynak alamayacaklarını doğruluyan maddeyi içtenlikle karşıladı. Dawkins konuyla ilgili olarak şunları söyledi: "Okullarda yaratılışçılığın öğretilmemesini sağlayan her girişimi içtenlikle karşılıyorum. Bu konudaki hükümet kararları inanılmaz derecede sevindirici, fakat kararların hakkıyla yerine getirilmeleri gerekiyor. Şu açık ki dini okullar yönetmelikleri görmezden geliyor ve masalları bilim gibi öğretmeye devam ediyorlar. Evrim gerçektir, çok sayıda bilimsel disiplinden gelen kanıtlarla desteklenir ve evrimi uygun şekilde öğretmedikçe, gençlere büyük kötülük ediyoruz."

Birleşik Krallık'ta devlet tarafından finanse edilen ve yerel kurum veya kişiler tarafından işletilen serbest okullar, milli müfredatı izlemiyorlar. Bu nedenle bilimsel gruplar, bu okulların yaygınlaşmasının sınıflarda evrim öğretiminin azalmasına neden olacağından endişelendiklerini ifade etmişlerdi.

Bizde bırakın okullarda doğru düzgün evrim anlatılmasını ummayı, evrimi kiminin inanacağı, kiminin inanmayabileceği (yani Dünya'nın düz olduğuna inanmak kadar doğal) bir fikir olarak gören, kısaca "evrim bilimsel bir gerçektir" bile diyemeyen bir bilim kurumu başkanına sahipken, bilim karşıtı harekete sert bir tavır alan ülkelerdeki gibi gelişmeleri ülkemizde mumla arayacak gibiyiz.

Richard Dawkins Yaratılışçılara Karşı Kazanılan Zaferi Kutladı Richard Dawkins Yaratılışçılara Karşı Kazanılan Zaferi Kutladı Reviewed by GarajimdakiEjder on 14:13 Rating: 5

Hiç yorum yok: