Richard Dawkins'e 'Tek Hücreli Ata' Şoku!

Aşağıdaki metni son günlerde İngiliz basınında Dawkins için başlatılan karalama kampanyasını tiye alan Zaytung tarzı bir haberden çevirdim. Richard Dawkins'in adına leke sürmek için kırk takla atan bir kesim sonunda çözümü bula bula, Dawkins'in 300 yıl önce yaşamış atalarının köle sahibi olduğunu ortaya çıkarmakta bulmuş. Vakit'ten bozma, Sunday Telegraph'ın iddiasına göre hoşgörüsüzlüğe karşı seküler bir kampanya yürüten Dawkins bugünkü servetini kendisine miras kalan ve geçmişte köle gücüyle elde edilmiş araziden sağlamış. Dawkins'le telefonda görüşen muhabir Adam Lasher'sa Dawnkins'e kendi akrabalarından köleliliği destekleyen geni almakla suçlanmasının söz konusu olabileceğini dile getirmiş. Dawkins'in cevabı ise şu olmuş: "Kesinlikle genetik dersi almaya ihtiyacınız var." Haber yeterince saçma ve gülünç iddialarla doluyken, Dawkins'ten atalarının işlediği suçlar yüzünden özür dilemesi ve tazminat ödemesi beklendiğinin belirtilmesi de üstüne tüy dikmiş. Yine de The Telegraph'ın çabalarını takdir etmek gerek. Dawkins Türkiye'de yaşasaydı bu kadar uğraşmalarına gerek kalmazdı. Direkt Ergenekoncu diye yaftalamaları yeterdi.


Ünlü ateist Richard Dawkins, bugün yeni bir skandalla sarsıldı. Yeni bulguların gösterdiğine göre sözünü sakınmayan ateist Dawkins, ilkel çorbada yaşamış sülfür yiyen termofillerin (3,5 milyar yıl önce hidrotermal bacalarda yaşayan ekstremofillerin özel bir türü) soyundan geliyor.

The Telegraph gazetesinden Adam Lasher, sarsıcı bulguları değerlendirdi:

"Bu, Dawkins ailesinden birisinin üç yüzyıl önce bugün kötü olarak nitelendirdiğimiz bir şey yapmasını bulmamdan sonra geliyor, dolayısıyla son açığa çıkanlarla Dawkins'în özellikle 21. yüzyılın ahlak kurallarıyla yaşayan, sonu olmayan bir insan soyundan geldiği inancına nihayet son verilmiş oldu."

"Ne o dönemde ne de şimdi yaşamış olan hiçbir insan tarihte hiçbir şekilde bu görüşü savunmamıştır. Hepimizin bildiği, bunun Dawkins'in Tanrı konusunda yanıldığını kesin olarak kanıtlamış olmasıdır."

Çoğuna göre, kariyerinin büyük bir kısmında çok hücreli organizma olmakla övünen Profesör Dawkins'in doğrudan tek hücreli organizmalarla bağlantısı olması açık bir riyakarlık.

Yaşamın evrimiyle ilgili bir düzine kadar kitap yazdıktan sonra, Dawkins'in bu akrabalığı nasıl savunacağı bu kez net değil.

Lasher açıklamalarına şöyle devam ediyor: "Dawkins'te sevmediğim bir şey olduğunu biliyordum hep ve artık nedenini biliyorum."

"Ataları çok eski ve kaynayan su kaynaklarındaki bacalarda sülfürle beslenirken, kollara, akciğerlere ve diğer şeylere sahip bir insan olduğunu nasıl iddia edebilir?"

"Ve 'ekstremofil'? Bana teröristçe bir şey gibi geliyor."Richard Dawkins'e 'Tek Hücreli Ata' Şoku! Richard Dawkins'e 'Tek Hücreli Ata' Şoku! Reviewed by GarajimdakiEjder on 20:27 Rating: 5

1 yorum:

fatih dedi ki...

Efenim bir ricam olacak. http://oyc.yale.edu/ adresinde tonla ilginç ders videosu mevcut. En azından bir iki tanesini çevirmeniz mümkün müdür?