Bir Sağduyu Mitingi (The Reason Rally) Böyle Geçti

Dün ABD'nin başkenti Washington D.C.'de gerçekleşen; dinsizleri, hümanistleri ve özgür düşüncelileri biraraya getiren en büyük buluşma olarak nitelendirilen The Reason Rally ilginç görüntülere sahne oldu. (muhabir ağzıyla yazı denemesi, başlat). Genci, yaşlısı, dinozor üstüne binen İsa'sı ve yoldan sapmışları (!) doğru yola sevk etmek isteyen (ancak pek tabii ki balta ya da sopalara başvurmadan.) Hıristiyanları ile herkes dövizleriyle orada hazır bulunuyordu.


Yukarıda görülen dövizde "God Hates Facts" (Tanrı gerçeklerden nefret ediyor) yazıyor. Eşcinsel düşmanı Hıristiyanların ellerinden düşmeyen "God Hates Fags" (Tanrı .bnelerden nefret ediyor) yazılı dövizlerine de anlamlı bir gönderme olmuş.

Yağmurlu ve soğuk bir günde gerçekleşmesine rağmen yoğun ilgi gören mitingin katılımcılarından Richard Dawkins'in konuşması da kısa sürede internete düştü. Amerika'nın seküler değerler üzerine kurulan Anayasasına teizmle ihanet edilmemesinin gerektiğine dikkat çekerek konuşmasına başlayan Dawkins, evrim gerçeğiyle hayatı kucaklamanın, doğaüstü kavramlara inanmaktan çok daha olağanüstü olduğuna ve ahlak kurallarımızı belirlemek için göksel emirlere değil "akıllı tasarımla" -yani milyonlarca yıllık evrimin sonucu olan aklımızla, üzerinde düşünüp tasarlanarak- ortaya çıkarılacak değerlere ihtiyacımız olduğuna değindi (akıllı tasarım derken nereden esinlediği açık değil mi?) İnançlıları aşağıladığı ve küçümsediğine dair sık sık yöneltilen suçlamalara karşılık olarak, inananları değil onların savundukları şeyleri küçümsediğini belirtti. Dinlerin evrenle ilgili kesin iddialarının sorgulanması, kanıtlanması ve gerektiğinde bunlarla alay edilmesi gerektiğinin altını çizen Dawkins ise konuşmasını "sekülerizmin doğduğu bu topraklarda, bu geleneğin yıkılmasına izin vermeyin" diyerek sonlandırdı. (muhabir ağzıyla yazı denemesi, bitir.)


En iyi kostüm seçilen dinozor üstünde İsa! (Nuh'un gemisiyle tufandan sağ çıkan dinozorlara İsa'nın binip binmediğini sorgulayan karikatürden esinlenmiş sanırım. Ayrıca Dünya'nın İncil'e göre 4000 yaşında olduğu ve dinozorlarla insanların bir arada yaşadığını iddia eden yaratılışçıları da tiye alıyor olabilir.)
Bir Sağduyu Mitingi (The Reason Rally) Böyle Geçti Bir Sağduyu Mitingi (The Reason Rally) Böyle Geçti Reviewed by GarajimdakiEjder on 15:08 Rating: 5

1 yorum:

Utku Cem dedi ki...

Hangi ajanstan? :)
Gayet iyi.
Ayrıca, haber de çok sevindíricí.