Fazıl Say'a Tepki Gösterenlerin Ilımlılık Maskeleri Çatladı


[Resmi büyütmek için üzerine tıklayın]

1000 yıl önce yaşamış Ömer Hayyam'ın "Irmaklarından şaraplar akacak diyorsun, cenneti ala meyhane midir? Her müminine 2 huri vereceğim diyorsun, cenneti ala kerhane midir?” dörtlüğünü twitter hesabında yazması ve bazı ateist takipçilerinin sözlerini RT yaparak kendi hesabında yayımlaması nedeniyle, farklı görüşlere tahammül edemeyen müslüman kitle ılımlılık maskesi ardında gizledikleri kini kusarcasına insanım diyenin söylemeye utanacağı seviyede küfürler ve hakaretlerle besteci ve piyanist Fazıl Say'a toplu saldırı düzenlediler (örnekleri şuradan görülebilir.)

Tabii, bu küfür ve hakeret bombardımanına Nihat Doğan, Erol Köse ve AKP milletvekili Şamil Tayyar gibi tanıdık isimlerden de destek geldi (Eh, sevdiği sanatçılar ve vekilleri böyle küfrediyorsa, halkı neden etmesin?)

Hızını alamayan müslümanlar "Fazıl Say'ı Destekliyorum" adlı Facebook sayfasında da aynı şekilde hakaret ve küfür yağdırmaya devam ediyor.

Dinlerinin hoşgörüyü emrettiğini iddia edenlerin bir insanın sözleri yüzünden ölmesini isteyecek kadar gözleri dönebiliyorsa, farklı görüşlere tahammülü olmayan ve böylesi kolay gaza gelen bir kitlenin gerekli şartlar oluştuğunda daha ilerisini yapmaması için hiçbir sebep yok. Sivas olaylarında olduğu gibi...

Ama sonuçta Say hakaret etti mi? Hayır! Onlar bunun farkında mı? Hayır!

Fazıl Say, sadece kendi fikrini söyledi, ironi ya da hiciv yaptı biraz da. Kimsenin ÖLMESİNİ istemedi, kimseye BEL ALTINDAN VURMADI (bkz. "topu inşaata kaçmış"), kimsenin DOĞUŞTAN KUSURLARIYLA ALAY ETMEDİ, kimsenin ANASININ ONURUNA LAF etmedi, ama bunları söylemeyi ona layık gören, halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiği gerekçesiyle Fazıl Say'ı savcılığa veren kesim oldu, ne ironiktir ki!

"Eyleme geçmiş cehaletten daha korkunç bir şey yoktur!" - Goethe
Fazıl Say'a Tepki Gösterenlerin Ilımlılık Maskeleri Çatladı Fazıl Say'a Tepki Gösterenlerin Ilımlılık Maskeleri Çatladı Reviewed by GarajimdakiEjder on 17:41 Rating: 5

4 yorum:

Adsız dedi ki...

"DOĞUŞTAN KUSUR"? "ANASININ ONURU"? kaş yapayim derken göz çıkmış biraz sanki.

GarajimdakiEjder dedi ki...

Edilen küfürleri okumuyor musun, yoksa anlamıyor musun?

Adsız dedi ki...

Nihat Doğan ve benzeri insanlardan zaten farklı bişey beklemek saflık olur. Ancak buna tepki göstereyim derken hayat kadınlarını onursuz kılmaya, doğuştan kaynaklanan fiziksel bir durumu "kusur" olarak nitelemeye gerek olmadığını düşünüyorum.

GarajimdakiEjder dedi ki...

Yazının ana meselesini yok sayıp Nihat Doğan vs.ye indirgemek bu realiteye son derece dar bir perspektiften bakıldığını gösterir. Onlar sadece bu saldırıyı yapan zihniyetin bir parçası. Onlar gibi düşünenler ise milyonlarca. Bu kitleden bir şey bekleyen olmadı, sadece ahlak maskelerinin ardında saklananı afişe ettiler. Onlardan bir şeyler beklendiğini zannetmektir asıl saflık.

Karşı taraf hayat kadınlığını hakaret olarak kullanmışsa, bunun için hakaret davası bile açılabilir. Bu hayat kadınlarını onursuz yapmaz.

Say'ı da "kusurlu" olarak gören ben değilim.

Bu ülkenin gerçekten okur yazarlık ve okuduğunu anlama konusunda sıkıntısı var. Söz sanatı nedir, yazar nasıl başkasının ağzından yazarak karşı tarafı tiye alır gibi konularda eğitim şart.