Frans de Waal: Hayvanlarda Ahlaki Davranış[İkinci kısım için tıklayın]

"Dinler olmadan ahlak olur muydu?" teistlerden sıkça duyduğumuz bir soru. Onlara göre ahlakın kaynağı yalnızca dindir ve onların gözünde biz dinsizler bundan yoksun olduğumuz için her tür ahlak dışılığı yapmakta serbestiz. Ancak bilim, ne yazık ki teistlerin bu argümanlarında da hatalı olduğunu gösteriyor.

Araştırmalar empati, iş birliği, eşitlik ve karşılıklılık gibi diğerlerinin iyiliğini düşünmeye dayalı özelliklerin yalnızca insanlara özgü olmadığını gösteriyor.

Primatların sosyal davranışlarını inceleyen ve araştırmalarını "Our Inner Ape" (İçimizdeki Maymun adıyla Türkçe'ye de çevrilmiştir) adlı kitabında yayımlayan primatolog Frans de Waal, primatlar ve diğer memelilerle nasıl birçok ortak ahlaki niteliği paylaştığımızı gösteren davranış deneyleriyle ilgili şaşırtıcı ve aynı zamanda eğlenceli videoları sunuyor.

Not: Bu sunumu çevirmek için TED'e başvurmuştum ancak başvurumun cevaplanmasını beklerken, bir başkası çeviriyi bitirmiş, ancak hâlâ sayfalarında yayımlanmadı. Orada işler nasıl yürüyor hâlâ tam çözemedim ama herhalde bir koordinasyon eksikliği var. Her neyse, ben zaten kendi çapımda çeviriye başladığım ve onlar yayımlamadan önce bitirdiğim için kendi çevirim ile sunmakta beis görmüyorum.
Frans de Waal: Hayvanlarda Ahlaki Davranış Frans de Waal: Hayvanlarda Ahlaki Davranış Reviewed by GarajimdakiEjder on 16:11 Rating: 5

Hiç yorum yok: