Yaratılışçı Sempozyumdan Esintiler: "Evrim Dogmadır!"

 

Dün Marmara Üniversite'sinde ilki gerçekleşen yaratılışçı sempozyuma, davetiyeleri olmadığı gerekçesiyle okulun kendi öğrencileri ve öğretim görevlileri dahi alınmadı. Sempozyumun bilim dışılığını halka ifade etmek ve açık havada evrim dersi vermek için dışarıdan gelen akademisyenler ve öğrenciler ise çelik kuvvet ordusuyla karşılaşarak ilkin kampüse alınmadılar.

 
Evrim karşıtlarının en sık dile getirdikleri klişelerden biri olan "maymundan geldiysek niye maymunlar insan olmuyor?" saçmalığını tiye alan bir döviz. Arkada ise üniversite için büyük bir tehdit (!) olan evrimcilere (evrimci ne kadar sağlıklı bir kelime tartışılır ama sürekli evrimi savunanlar vs. demek istemiyorum) karşı barikat kuran orantısız, pardon, çevik güç dikkat çekiyor!
Sempozyumda konuşan Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Biyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Turan Güven: "Bilim ortaya koyduğu teorilerle, hatta 'kanun', 'yasa', 'ilke' dediği değerlerle bile her zaman tartışmaya açık kalmıştır. Tartışılmayan bir teori yapısında yanlışlama potansiyelini taşımayan bir teori bilimsel değil, bir dogmadır, insanın uydurduğu bir dogmadır." dedi.

Buradan bir biyoloji profesörünün bile teori ve kanun gibi bilimin temel kavramları hakkında hiçbir fikri olmadığını görüyoruz. Ayrıca diğer kuramlar gibi evrim kuramı da yanlışlanmaya açıktır. Ancak bunu yine bilimsel yöntemlerle yapabilirsiniz. Deney yapmadan, kanıt sunmadan, bu göstermelik sempozyumda olduğu gibi "ben dedim oldu" demeyle evrim kuramı ne yanlışlanabilir ne çürütülebilir.

Sempozyumu gerçekleştiren Türkiye Öğrenci Konseyi'nin de başkanı olan tıbbi genetik doktora öğrencisinin söyledikleri ise meselenin sadece sempozyumla sınırlı kalmayacağını, asıl amacın evrim karşıtı düşüncenin üniversiteye sokulması oluduğunu açık bir şekilde özetliyor: "Öğrencinin nabzını sınadıktan sonra sempozyumu buna yönelik gerçekleştirdik. Ben de aynı arkadaşların yaşadıkları sıkıntıları tıbbi genetikteki eğitimim boyunca yaşadım. Çalışmalarımın, doktora yapmamın amacı evrimden farklı bir görüşün de veya türler arası evrimin olmadığı görüşünün de üniversitelerde yer bulması."

Evet, anlaşılan o ki sadece laf üretiyor bu adamlar (
ayrıca şu çalışmaları neymiş, yaratılışçılığın bilimsel kanıtları neymiş bir gösterseler de bilim dünyası şu evrim fikrinin baskısından kurtulsa!) ABD kökenli yaratılışçıların taktiği de bu! (Buna Wedge Stratejisi diyorlarmış. Hani "bir lafı 40 kere söylersen doğru olur" hesabı) Hiçbir kanıt sunmayacaklarını iyi bildikleri için, sadece yaratılışçılıktan bahsederek, sanki evrim kuramının böyle bir alternatifi varmış gibi kafalara kazımaya çalışıyorlar. Bilimde hiçbir çıkar yolu olmayanların tek çaresi demagoji! Bilimi halka indiriyoruz diyerek sadece kendi adamlarına, boş salonlarda konferans veriyorlar. Aslında evrimcilerin tepkisi olmasa bu kadar ciddiye alındıklarını bile düşünmeyeceklerdi. Bilginin bu kadar hızlı ilerlediği bir çağda, hele ne dogmayı ne de hiçbir otoritenin baskısını dinlemeyen bilimsel gerçeklerin karşısında güneşi balçıkla sıvamaları mümkün değil, bunda ısrarcı olurlarsa kendi kendilerini kandırmaya ve eğlemeye devam etmiş olurlar sadece, ancak dün bunda başarılı olamayacaklarını görmüş olduk.

Prof. Dr. Cihan Demirci, açık havada evrim dersi verdi. Demirci, gösterdiği lahana, karnıbahar ve brüksel lahanasının yabani hardaldan evrildiğini anlatarak evrimin kanıtı olduğunu ifade etti.

Dünkü eylemde de bulunan İTÜ Sosyal Araştırmalar Kulübü'nün de dediği gibi, "Biz bilimin ve aydınlanmanın sesini yükselttikçe ve gericilere, bilim karşıtlarına olan tepkimizi daha örgütlü kıldıkça onlar bir daha böyle bir işe dahi cesaret edemeyecekler."

Akademisyenlerin ve öğrencilerin Marmara Üniversitesi'ndeki eylemi ve açık havadaki evrim dersinin görüntüleri (videosu da hemen altta)

Yaratılışçı Sempozyumdan Esintiler: "Evrim Dogmadır!" Yaratılışçı Sempozyumdan Esintiler: "Evrim Dogmadır!" Reviewed by GarajimdakiEjder on 15:04 Rating: 5

Hiç yorum yok: