Sahte Fosil Sergisi Gördüğünüzde Yapmanız GerekenlerSahte fosil sergisi gördüğünüzde araba farı görmüş tavşan gibi kalmamak ve sahtecilerin gardını düşürmek için hazırlanmış bir mini rehber. Soru kısmı için Zelal Özgür Durmus'a teşekkür ediyorum.

Onlarla araba fuarı, ilköğretim okulu, üniversite, alışveriş merkezi, hastane önü, vapur iskelesi gibi hemen her yerde, farklı isimler altında karşılaşabilirsiniz. Bilinçli bir bilim ve evrim savunucusu olarak, halkı aldatmak için yapılan bu tür sergileri gördüğünüzde çevrenizle iletişime geçerek bu durumun duyurulmasını sağlayabilir (özellikle Sol Haber bu sergileri haber yaparak, konuya kısa sürede çözüm bulunmasını sağlıyor. İletişim için: habermerkezi@sol.org.tr), serginin yapıldığı kuruluş/kuruma serginin bilimsel olmadığı ve kapatılması için şikayet dilekçesi yazabilir ve aşağıdaki soruları sergiyi hazırlayanlara yöneltebilirsiniz: 
1- Sergiledikleri fosiller hangi müzeye ya da üniversiteye kayıtlı?
2- Bu kayıt insanlığın mirasının belgelenmesi için gereklidir, zorunludur. Yoksa tarihi eser kaçakçısı konumuna düşersiniz.
3- Kayıt aynı zamanda fosilin kimliğinin, yaşının tescili için önemlidir, uzmanlar tarafından tespit edilebilir. Bu bilginin doğruluğu kontrol edilebiliyor mu?
4- Ülkemizde devlet veya üniversite müzelerinin dışında bir yerde tabiat varlığı (fosil) sergilenecekse Kültür Bakanlığı’nın ayrıca izin vermesi gerekmektedir. Bu izin var mıdır?
Sahte Fosil Sergisi Gördüğünüzde Yapmanız Gerekenler Sahte Fosil Sergisi Gördüğünüzde Yapmanız Gerekenler Reviewed by GarajimdakiEjder on 12:33 Rating: 5

Hiç yorum yok: