Hangisi Nefret Suçudur: Din mi Dini Eleştirmek mi?

"Allah yok" demek halkın bir kesiminin dini duygularını incitmek; peygamberle ilgili tespitte bulunmak nefret suçu, Ömer Hayyam'ın dörtlüğünü paylaşmak halkı kışkırtmak... Sadece fikirler, soyut kavramlar bile inançlıları rahatsız etmeye, öfke saçmalarına ve işi somuta dökmelerine yetiyor. 

Peki din adına neler yapılmıştır?

- Malatya, Sivas, Maraş Katliamları...

- Şeytan Ayetleri adlı kurgusal romanı
nedeniyle Salman Rüşdi'ye ölüm fetvası çıkarılması (içini açıp okumadılar bile ki okunsa büyütülecek bir şey olmadığını göreceklerdi).

- Yönetmen Theo Van Gogh'un İslam'da kadına yönelik şiddeti anlatan "Teslimiyet" filmi nedeniyle öldürülmesi ve filmin senaristi Ayaan Hirsi Ali'ye ölüm fetvası çıkarılması (ve adına ölüm fetvası çıkarılan daha binlercesi) (oku ve filmi izle)

- Turan Dursun, Bahriye Üçok ("İslam'da örtünmenin ve oruç tutmanın zorunlu olmadığı"nı savunması gerekçe gösterilerek İslami Hareket tarafından öldürüldü), Konca Kuriş (ki kendisi kapalı olmasına rağmen Üçok gibi örtünmenin şart olmadığını söylüyordu), Çetin Emeç (saldırıyı "Türk - İslam Komandoları" üstlendiklerini belirterek, "Çetin Emeç’i cezalandırdık, İslam düşmanlarına ders olsun" dedi), Muammer Aksoy ("Laiklik ilkesinin cumhuriyetin temeli, demokrasinin vazgeçilmez koşulu" olduğunu vurgulayan Aksoy, üniversitelerde türbana göz yumulması açıkça anayasaya aykırı bir tutumu oluşturmaktadır" ifadesini kullanmıştı) suikastları...

- Trabzon'daki Santa Maria Kilisesi rahibi Andrea Santoro'nun bir lise öğrencisi tarafından karikatür krizi nedeniyle öldürülmesi (oku).

- Ömer Hayyam'ın dörtlüğünü paylaştığı için Fazıl Say'a hakaret ve küfür yağmuru (ve tabii 1,5 yıl hapis istemi)

- Peygamberle dalga geçmek nefret suçu değildir diyen Sevan Nişanyan'a "Hrant Dink gibi gebertilsin Ermeni dölü" mesajları.

- Evrenin ortaya çıkması için "Tanrı'ya ihtiyaç yok" diyen bahtsız Stephen Hawking de küfürlerden nasibini aldı.

- Bahadır Baruter'e karikatüründe "Allah yok din yalan" yazdığı için 1 yıl hapis istemi (oku).

- Blog ve video yayımcısı Greener Nautilus Habervaktim tarafından hedef gösterilerek hakkında "halkı alenen kin ve düşmanlığa tahrik etme" gerekçesiyle dava açıldı (sözlük yazarlarına dava açan aynı kişi tarafından) (oku).

- Ekşi Sözlük yazarlarından "sigaram ve ben" nickli Ahmet M.S. hakkında "din saçmalığı" başlığı altına yazdıkları nedeniyle "dini değerleri alenen aşağılama" suçundan 1,5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı (oku).

- Sumerolog Muazzez İlmiye Çığ ve yayıncısına karşı, Vatandaşlık Tepkilerim adlı kitabındaki dört farklı makalesini gerekçe göstererek "Halkı din ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama" suçuyla dava açıldı (oku) (ki aslında kıyamet Sumer'deki kutsal mabet fahişelerinin diğer kadınlardan ayrılması için başlarını örttüğünden ve daha sonra evli kadınlara da başlarını örtme zorunluluğu getirilerek baş örtmenin kökeninin buraya dayandığından bahsetmesi nedeniyle kopmuştu). Çığ ilk duruşmada beraat etti.

- Richard Dawkins'in "Tanrı Yanılgısı" adlı kitabının Türkiye'deki yayıncısı Erol Karaarslan'a "halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek veya aşağılamak" suçundan dava açıldı (sözlük yazarlarına dava açan kişi tarafından). Mahkeme beraat kararı vermesine rağmen karar Yargıtay tarafından bozuldu. Karaarslan'ın yargılanmasına devam edilecek. (oku)

 - Endonezyalı Alexander Aan, Facebook'ta "Allah yok" dediği için fiziksel saldırıya uğradı ve 2,5 yıl hapis cezasıyla yargılandı (oku).

- Peygamber hakkında yazdığı bir tweet nedeniyle Suudi Arabistan'lı Hamza Kaşgari ulema tarafından kafir ilan edildi ve idam edilmesi için vaaz verildi (izle). İslami Fetva Kurulu ise başının kesilip kesilmeyeceğine karar verecek (oku)

- Bangladeş’te Müslümanlar Budist tapınaklarını yaktı (oku).

- Muhafazakar Mazlum-Der (İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği) eşcinselleri "insanlığa zararlı" olarak nitelendirdi.

- Aynı şekilde Kadın ve Aileden Sorumlu Eski Bakan Aliye Kavaf eşcinselliği hastalık olarak nitelendirdi (oku).

- İslam Konferansı Örgütüne üye 23 ülkede eşcinsellik idam, hapis, kırbaçla cezalandırılıyor (oku).

- Gülben Ergen ateistlere Allah'tan şifa diledi (izle).

- AKP Zonguldak Milletvekili "Ateist, dinsiz bir gençten hiç kimseye fayda gelmez" dedi (izle).

- Papa kürtaj ve eşcinsel evliliğin en tehlikeli tehditler arasında yer aldığını söyledi (oku).

- Kilise "Tanrı'ya olan inancı sarstığı" gerekçesiyle Harry Potter kitaplarını yaktı (oku).

- İrlanda Kilisesi çocuk tecavüzcüsü rahibi korudu (oku).

- Sırp Ortodoks Kilisesi Patriği'nin isteği üzerine İç İşleri Bakanlığı Sırbistan'da yapılacak olan eşcinsel onur yürüyüşünü yasakladı (oku).

- Richard Dawkins, "insanlığa karşı suç işlediği" gerekçesiyle Papa'yı tutuklatacağını söyledi (oku).

- Richard Dawkins'e inançlılardan gelen nefret mesajları (izle).

- "Kiliseler birliği Amerika Irak’a saldırırken şöyle bir karar aldı. İsa, hem Tanrıdır hem Tanrının oğludur ve hem de Mesih’tir. Bunu kabul etmeyenler, buna iman etmeyenler biidraktir (idrak ya da anlama yeteneği yoktur); biidrakler insani sayılmazlar ve biidraklar üzerinde operasyon (burada öldürme ya da belki tıbbi deney yapma bile olabilir) yapma insanlık suçu sayılmaz." (Ali Demirsoy'un makalesinden.)

- Dindarlık arttıkça kadın hakları azalıyor (oku).

Liste daha da uzatılabilir, şimdilik burada nokta koyalım kutsal kitaplardan nefret söylemi ve şiddet içeren bazı kısımlarla (oku).
Hangisi Nefret Suçudur: Din mi Dini Eleştirmek mi? Hangisi Nefret Suçudur: Din mi Dini Eleştirmek mi? Reviewed by GarajimdakiEjder on 18:22 Rating: 5

Hiç yorum yok: