Stephen Hawking "Allah'ın Varlığını Kabul Etti" mi?

Yaratılışçı biyoloji profesörleriyle evrimcileri karşı karşıya getirdiği tartışma programlarının "Hiç tahtanın kediye evrildiğini gördünüz mü?" sorusuyla tarihe geçen sunucusu, şimdi Kanal 24'ün Genel Yayın Yönetmeni olan Yiğit Bulut, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi'nde engellilerin hayata katılımını artırmak için düzenlenen panelde, kalabalığa Hawking'in "Allah'ı kabul ettiği" gibi asılsız söylemlerde bulunuyor ve insanlarsa bu sözlerin etkinlikle ne alakası olduğunu sorgulamak yerine alkışlıyorlar.

Yiğit Bulut'un bahsettiği CNN Türk kaynaklı haber şu. Videoda Hawking'in Allah'ı kabul ettiğine dair bir açıklamasını duyamıyoruz, muhabirin zorlama bir şekilde Hawking'in sözlerini "Tanrı'yı kabul etti" başlığıyla çarpıttığına tanık olmaktan başka. Realiteyle hiçbir şekilde bağdaşmayan bu haberin müslüman kitleye servis edilmek üzere hazırlandığı açık. Zaten Hawking'in kendi fikirlerinin tam tersine işaret eden böyle bir açıklaması olsaydı, tüm dünya basınında olayı "Hawking Tanrı'yı kabul etti" şeklinde duymamız gerekirdi.

Yiğit Bulut'un Hawking'in dehasından nemalanmak için "doğru yolu bulup imana gelmiş" gibi anlatması, Hawking'in fikirlerini değersizleştirmekte olduğu gibi, dinsizleri de küçümseyen bir ifadedir. (Hawking imana gelmiş olması neden bir övgü meselesi olsun? Bedensel engellilerin içinde bulundukları çaresizliğin üstesinden gelmek için Tanrı'ya bağlanmaları daha kolaydır, Hawking bir inançlı olsaydı bile bunda özel ya da ayrıcalıklı hiçbir şey olmazdı. Kendi durumuna rağmen bir insanın Tanrı'yı reddetmesi bence daha büyük bir cesaret gerektiren iştir ve takdir edilmesi gereken asıl budur. Çünkü öbür dünyada bu dünyadaki eksikliğinin ödüllendirileceği beklentisinin kolaylığına kapılmak yerine, gerçekle yüz yüze gelmeyi kabul etmiştir.)

Einstein Allah'ı bulur, Kaptan Cousteau namaz kılmaya başlar, Neil Armstrong atmosferin olmadığı uzayda ezan sesi duyar ve Müslüman olur. (Nedense hep insanlığa katkı sağlayan insanlar arasından çıkıyor bu din değiştirenler!) Müslümanlara masallar silsilesinin son kurbanı da Hawking oluyor bu durumda.Yiğit Bulut'u alkışlayanlar bunun gibi uydurmalara kolayca inansa da, internet çağında bu palavraları yutturmak kolay değil.

Hawking'in görüşlerini aktardığı "Evreni Tanrı mı Yarattı?" belgeseli Yiğit Bulut'un sözlerinin asılsız olduğuna dair önemli bir kanıt niteliği taşıyor.

Ayrıca Büyük Tasarım kitabını okumamış olanlar için, kitaptan küçük bir alıntı sunalım:

"Yüzyıllar boyunca pek çok insan kendi dönemlerinde bilimsel açıklaması yapılamayan doğanın güzelliğini ve karmaşıklığını Tanrı'ya atfettiler. Ancak Darwin ve Wallace'ın mucize gibi görünen yaşam formlarının bir yüce gücün müdahelesi olmaksızın ortaya çıkabildiklerini açıklamaları gibi, çokluevren kavramı da, evreni bizim çıkarlarımız için yaratan iyiliksever bir yaratıcıya gerek kalmadan fizik yasalarındaki ince ayarı açıklayabilir."

Hawking'in basında yer alan açıklamaları:
Stephen Hawking "Evreni Tanrı Yaratmadı" Diyor

Hawking: "Cennet Karanlıktan Korkanlar için bir Masal!"

GÜNCELLEME: NBC'nin 24 Eylül 2014 tarihli haberine göre Hawking "ateist" olduğunu açıkladı.


Özetle, Hawking'in açıklamaları bu şekilde.

İmana gelmiş ya da doğru yolu bulmuş gibi bir hali yok (başına eğer saksı düşmediyse), engellerini aşmak için de bir Tanrı'ya ihtiyaç duymuyor. "Evreni Tanrı mı Yarattı?" belgeselinde de ifade ettiği gibi:

O, zihninde tamamen özgür!Stephen Hawking "Allah'ın Varlığını Kabul Etti" mi? Stephen Hawking "Allah'ın Varlığını Kabul Etti" mi? Reviewed by GarajimdakiEjder on 16:27 Rating: 5

5 yorum:

Adsız dedi ki...

Hawking Tanrı yı kabul etmedi ancak kendisinin Ateist de olmadığını biliyorsunuz umarım bu yazıları yazarken :

Hawking, “Evrenin oluşumu bilimin gerçekliğine dayanır. Ama bu hiçbir şekilde, Bilim Kuralları’nı koyan ve onları da yaratan bir Tanrı olmadığı anlamına gelmez…” dedi.

Bu kayıt altında bir röportajından bir bölüm sadece...

Dinlerin tanımladığı şekilde bir Tanrı ya inanmıyor ancak Tanrı yok da demiyor.

GarajimdakiEjder dedi ki...

Yazıda agnostik bir bakış olduğu belirtiliyor umarım yorum yapmadan önce okuyorsunuzdur siz de. Kendisinin kaypak açıklamaları açıkçası ateizm için iyi bir örnek olmazdı, agnostik, deist ya da hologolo olması benim için bir veri değil, ancak Hawking üzerinden müslümanlığı ya da dini haklı kılmak isteyenlerin çaresizliği üzücü. Tanrı kavramını da büyük harfle yazanlar gibi almadığı kesin.

Adsız dedi ki...

GarajimdakiEjder, belgesel her yerden kaldırılıyor. Salt hali elinde vardır muhakkak. Benimle temasa geçebilir misin? stepheneinstein10@gmail.com

Adsız dedi ki...

Belki de tercüme etmeye layık bir söyleşi olabilir. Hawking açıkça ateist olduğunu belirtiyor. I am an atheist diyor. Söyleşiden bir parça:

Hawking says: ""What I meant by 'we would know the mind of God' is, we would know everything that God would know, if there were a God. Which there isn't. I'm an atheist,"

Linki:
http://www.techtimes.com/articles/16687/20140930/atheist-stephen-hawking-denies-god-existence-science-more-convincing-explanation-for-universe.htm

Gorgonzola Gorgonzodiak dedi ki...

Stephen Hawking asla sizin gibi ateist olmak için ateist olmadı.Yukarıda birisinin dediğine göre eğer Hawking ateist değilse dinleri savunurdu diye.Neden?O sizin gibi işsiz mi?Hawking kozmosun başlangıcının bir yaratıcı tarafından yaratılma ihtimali olduğunu savunur.Buraya gelip yalan yanlış bilgiler vermeyelim lütfen.Düşünün azcık düşünün.