The Simpsons'a "Kafir"lik Cezası

RTÜK'ün, The Simpsons'da "Tanrı'nın olmadığına ilişkin sözler söyleniyor" gerekçesiyle CNBC-e'ye 52 bin 961 lira para cezası kesmesi dünya basınında da yankı bulmayı sürdürüyor. İngiltere'nin resmi yayın kurumu BBC başta olmak üzere, The Guardian ve The Telegraph gibi yayın organları diziye ceza kesilmesine internet sayfalarında yer verdi.

RTÜK'ün, ilk yayımlandığı 1989 yılından bu yana, zaman zaman Hıristiyanlığı ve tanrı fikrini hicvetmesiyle tanınan bu seriye (Örneğin diziyi izleyen herkesin bildiği gibi, ailenin babası Homer kiliseye gitmekten hoşlanmaz ve din karşıtı eleştirel espriler genellikle onun ve koyu dindar Amerikan-Hıristiyan aile stereotipi olan komşuları Flanderslarla olan çekişmelerinden doğar. Hatta bir bölümün adı bile Homer the Heretic'tir, yani Kafir Homer.) 23 yıl sonra ceza kesmeyi akıl etmesi gerçekten büyük bir başarı göstergesi! (böyle bir dizinin espri düzeyi şüphesiz kendi mentalitelerine iki boy büyük gelmiş olmalı.)

Dizide her birkaç bölümde "kafirsel" espriler olacağını düşünürsek RTÜK'ün hepsine ceza kesmesi gerek (hele ki ilk sezonlardaki kadar esprilerin "sivri" olmamasına rağmen ceza kestiklerini düşünürsek!).

RTÜK'ün dindar nesilleri korumak için uyguladığı bu örnek girişim, gelecek nesillerin kafir olmalarının da önüne geçecektir biiznillah. Tabii iyi bir mizah malzemesi olarak hatırlanarak! (Yukarıdaki Bobiler karikatüründe olduğu gibi olayın trajikomikliğini gözler önüne seren paylaşımlar yapılmakta şu ara).

Tabir-i caizse, kafir bir diziye kafirlik cezası kesilmesi dizide de mizah ve eleştiri malzemesi yapılan dindar zihniyetin ta kendisi olsa gerek. Hıristiyanları hicveden bir dizinin hıristiyanların çoğunluk olduğu bir ülkede 23 sezon gösterim şansı bulurken, müslümanların çoğunluk olduğu bir ülkede ceza alması apayrı bir mizah unsuru olduğu gibi, üzerinde de düşünülmesi gereken bir mesele.
The Simpsons'a "Kafir"lik Cezası The Simpsons'a "Kafir"lik Cezası Reviewed by GarajimdakiEjder on 18:38 Rating: 5

Hiç yorum yok: