Yangın Çıkaran Siirtli Kız, Firestarter ve Ockham'ın Usturası

Pyrokinesis (pirokinezi), Stephen King'in 1980 yılında yayımladığı Firestarter (Tepki) romanında zihin gücüyle ateşi kontrol eden ve yangın çıkarabilen ana karakterinin bu doğaüstü yeteneği için uydurduğu bir isimdir. Tamamen kurgusaldır.

Pyromania (piromani) ise ailenin ya da başkalarının dikkatini çekmek vb. sebeplerle bilinçli olarak yangın çıkarmaya, bundan haz alma/rahatlamaya bağlı psikolojik bir rahatsızlıktır. Bu tedavi edilebilir bir davranış bozukluğu olduğu gibi aileler önlem alarak (yanıcı maddeleri çocuklarından uzak tutarak) veya çocuklarını uyararak/bilinçlendirerek bu durumun önüne geçebilirler. Ancak bizim ülkemizde işler tam tersine ilerler. Bir sorunu önlemek yerine, daha da körüklemek için ne varsa yaparlar. Bir evde 4 ayda 300 kez yangın çıktığını iddia eden Siirtli bir aileye vali hoca gönderir, bir psikiyatri profesörü bu işin psikolojik yanını es geçerek olayı bilimsel kelimelerle süsleyerek yangını beyin gücüyle küçük kızın çıkardığını iddia eder.

Cinlerin yerine, bilimsel açıklama diye pyrokinesis'i koymak astronimi yerine astrolojiyi koymak kadar absürttür. (Bkz. Prof. Dr. Nevzat Tarhan'ın yaptığı gibi)

Eşcinselliği sapkınlık olarak nitelendiren, duanın vücut ısısını yükseltip farkındalığı artırdığını iddia eden ve evrim gerçeğini inkar eden Tarhan'ın bilimsel terimlerle iddiasını güçlendirmeye çalışmasına şaşırmamak gerek. Hele ki daha vakayı incelemeden piromani değil, pirokinezi olduğuna kendini ikna etmiş! O kadar kendinden emin! Üstelik bunun epilepsinin bir türü olduğunu ve ilaçlarla tedavi edilebileceğini iddia ediyor (böyle süper bir gücüm varken neden tedavi olmak isteyeyim ki?).

Kendisinden tedavi ettiği pirokinezi vakalarından ya da en azından dünyadan bir örneğini sunabilmesini isterdim. Böyle bir durumun tıp litaratüründe olmaması büyük bir kayıp. Bir nobeli hak ediyor. Bize de bir video kaydı gösterirse, tüm insanlık adına fayda sağlamış olur.

Oysa dünyada işler böyle yürümüyor. Konu metafizik olunca alıcısı çok oluyor ne yazık ki. Ateisti/agnostiği/sürrealisti de bundan bağımsız değil. En azından, aklı başında insanların hemen açıklama getiremeyecekleri bir olayda Ockham'ın usturasını kullanmalarını beklerim. Yani birden fazla açıklamadan en basit olanı doğruya yakın olanıdır. O da küçük kızın kendi isteğiyle bu olaylara sebep olduğudur. Yok biyomanyetik gücü odaklıyormuş da, beyindeki enerji ısı enerjisine dönüşüyormuş da... Cevap, bir yanıcı madde ve yangın çıkarmaya meraklı bir insan kadar yakınken, hiç uzağa gitmeye gerek yok.

Dün yayımlanan bir haber videosunda aile, her ne hikmetse, odada birileri varken yangının meydana gelmediğini iddia ediyor. (Kızın odada kimsenin olmadığı anı beklediğini göstermiyor mu bu, yoksa evde çok utangaç cinler mi var?) Aynı videoda bu olaylardan korunmak amacıyla evin duvarlarına asılmış dualar görüyoruz. Diğer bir videoda ise evin babası Kuran'ın olduğu yerin yanmadığını söylüyor. Ya kız Kuran'ı yakmaktan çekiniyor ya da aile bu işin gayet farkında. Dinselliğin, uhreviyatın para ettiği bir dönemde böyle bir yönteme başvurdularsa bunun için onları suçlamam. Bu ülkenin yöneticileri, -sözde- bilim kimliği taşıyanları bile doğaüstü açıklamalara prim vermeye hazırsa, bir ailenin çaresizlik nedeniyle bu duruma başvurması gayet olağandır.

Olaydan kendisinin de korktuğu belli olan kızın öğretmeni "çözüm olsun diye kitaplarını kendi masamıza koyuyoruz, O ZAMAN YANMIYOR, kitaplar sıranın altına gidiyor, yangın çıkıyor" diyor. Eh, kızın kitapları alıp yakma ihtimali neden yok? Arkadaşlarından ya da ailesinden ilgi göremediği için bu duruma meyletmiş olamaz mı? Herkes neden akıl tutulmasına uğramışçasına, en karmaşık yanıtla, yani olayı ikincil üçüncül nedenlerle açıklamaya çalışıyor, gerçek dünyadan uzaklaşıp, fizikötesine sığınıyor? (Cevabı verecek olanlar psikayatristlerdir ancak işbu örnekteki gibi işleri metafiziğe bağlayan psikayatristlerin de varolduğunu düşününce bir paradoksun içinde buluyorum kendimi.)

Nevzat Tarhan'ın elinde bu duruma kanıt oluşturacak bir videosu olmadığına eminim.

Varsa bile (agnostik olayım bir an) kendisi bunu sunana kadar şimdilik biz, Prodigy'nin filmden kareler içeren Firestarter adlı müzik klibiyle idare edelim. (kitabı okumadım ama filmi de güzeldir, Tangerine Dream tarafından hazırlanan soundtrack'i ise enfestir).GÜNCELLEME: Olayla ilgili son bir habere göre, eve kameralar yerleştirildikten sonra yangınlar birdenbire kesilmiş. Araştırma raporunda aile evde yokken ve uyku esnasında yangının gerçekleşmediği belirtilmiş. Çocukların ceplerinde çakmak bulunmasına rağmen bunun dışarıdan geldiği iddia edilmiş aile tarafından. Kameraların yerleştirilmesinden sonra meydana gelen 3 yangının da görüş alanının dışında gerçekleştiği ve son çıkan yangınlardan birinde yangının oluştuğu mekana yangın oluşmadan 1-2 dakika önce aile fertlerinden birinin girdiği, bir buçuk dakika bekledikten sonra çıktığı belirtiliyor. Rapora göre "metafizik unsurların etkili olma ihtimalinin zayıf olduğu kanaatine varıldığı, olayın tam olarak anlaşılabilmesi için aile fertlerinin sosya-psikolojik açıdan uzun süre gözlemlenmesi gerekmekte" olduğu belirtiliyor. Özetle cin-peri hikayelerine balıklama atlayanlar için üzücü bir sonuç! Evet, ne diyelim. Ockham'ın usturası acıdır.
Yangın Çıkaran Siirtli Kız, Firestarter ve Ockham'ın Usturası Yangın Çıkaran Siirtli Kız, Firestarter ve Ockham'ın Usturası Reviewed by GarajimdakiEjder on 17:41 Rating: 5

4 yorum:

Adsız dedi ki...

Occam olacak, Ockham değil.

GarajimdakiEjder dedi ki...

"Ockham'lı William, (Occam, Hockham ve birkaç değişik şekilde bilinir.)" Wikipedia

Adsız dedi ki...

ortada 2 sebep görüyorum;
1. Ailenin devletle bir ilişkisi vardır.
2. Yakınlarda sirk kurulacaktır, çocuğu zorla çalıştırıp para kazanma niyetindeler..

Merlin Y. dedi ki...

Çocuğun bariz psikolajik sorunları var. İlgisizlikten dikkat çekmek niyetinde olabilir. Bence başardı da, medyaya düşerek tüm Türkiye gördü onu(: