Okullarda Evrim Düşmanlığı Devam Ediyor


İmzasız şikayetler, tavsiye ettikleri kitaplar nedeniyle veya evrim teorisini anlattığı için soruşturma açılan öğretmenler, müstehcen bulunan dünya klasikleri! Nereye gidiyoruz böyle diye geyik modunu açmayacağım. Nereye gittiğimiz çok açık. Eğitimde sorgulayıcı ve bilimsel düşünceye sistemli ve sinsice bir saldırı başlatıldığı artık herkesin malumu. Bunu da açık açık değil de il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinin üzerine atarak yapabiliyorlar! Konu hakkında söylenecek çok şey var. Türkiye'de bir Maymun Davası yaşanması çok yakın olabilirdi ancak bizde davanın olumlu sonuçlanmasını sağlayacak mahkemeler de, tüm basının dikkatini Maymun Davası'nda olduğu gibi olaya çekecek bir ortam da yok. Sadece bu yaşananlar bile gelişmiş bir ülkede yaşansaydı eğitim skandalı olarak çoktan ülke gündemini sarsmaya yeterdi. Ama bizde tam tersi oluyor! Her şey çok normalmiş gibi yaşanmaya devam ediyor. Şikayet dilekçesindeki "bilimsel olarak ‘çürütülen’ evrim teorisi" ifadesinin yakında derslerde de aynı şekilde kullanılacağının ilk sinyalleri olmasın sakın bunlar?

Her neyse, bakalım bugünkü soruşturma konusu olan kitabımız ve olayımız neymiş:

"İzmir Konak Güzelyalı İlköğretim Okulunda görevli Türkçe öğretmenlerine “Türk örf, adet ve dini inançlarına aykırı bilgi vermek ve davranmak; bilimsel olarak ‘çürütülen’ evrim teorisini ideolojik olarak zorla çocuklara empoze etmek” iddiasıyla soruşturma açıldı. Soruşturmaya konu olan ise öğretmenlerin, öğrencileri okusun diye hazırladıkları kitap listesi. Listede bulunan Bilgin Adalı’nın “Çatalhöyük Öyküleri 1-Dünyamızın İlk Şafağı” adlı öykü kitabınının, dünya oluşumunu ve ilk canlının suda meydana geldiğini ifade ettiği, “Ömer’in Çocukluğu ve Çılgın Babam” adlı kitapların ise “Türk örf ve adetlerine uymadıkları” iddiasıyla şikayete konu olduğu öğrenildi.

EĞİTİM SEN’DEN AÇIKLAMA

Konuyla ilgili Eğitim Sen İzmir 1 No’lu şube basın toplantısı düzenledi. Eğitim Sen 4 Nolu Şube Başkanı İsmail Akyol ve 5 Nolu Şube Başkanı Özcan Çetin’in de katıldığı toplantıda, İzmir Milli Eğitim Müdürlüğünün açtığı soruşturma ve incelemeler değerlendirildi. 1 No’lu Şube Başkanı Abdullah Tunalı, AKP iktidarı döneminde özellikle Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) eliyle laik eğitim adına elde edilmiş kazanımların ciddi bir bir saldırıyla karşı karşıya olduğunu belirterek, 4+4+4 yasasıyla artan saldırıların il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri eliyle yürütüldüğünü kaydetti.

BİLGİN ADALI’NIN KİTAPLARI

İmzasız bir şikayet sonucunda Konak Güzelyalı İlköğretim Okulunda görevli Türkçe öğretmenlerine “Türk örf, adet ve dini inançlarına aykırı bilgi vermek ve davranmak; bilimsel olarak çörütülen evrim teorisine ideolojik olarak zorla çocuklara empoze etmek” iddiasıyla soruşturma açıldığı bilgisini veren Tunalı şunları ifade etti: “Bu soruşturmaya konu alan Türkçe öğretmenleri zümre toplantılarında çocuklara okumaları için önerilecek kitap listesi hazırlamaktır. Bu liste içerisinde bulunan Bilgin Adalı’nın öykü kitabı olan ‘Çatalhöyük Öyküleri 1-Dünyamızın İlk Şafağı’ adlı kitabın ilk sayfalarında dünya oluşumunu ve ilk canlının suda meydana geldiği bilimsel gerçeğini ifade ettiği için; Muallim Naci’nin, ‘Ömer’in Çocukluğu’ ve ‘Çılgın Babam’ kitapları ise Türk örf ve adetlerine uymadığı iddiasıyla şikayete konu olmuş, kraldan çok kralcı olan Konak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü durumdan vazife çıkararak öğretmenlerin ifadelerinin alınması ile ilgili okul idaresini görevlendirmiştir” dedi."

(İzmir/EVRENSEL)
Okullarda Evrim Düşmanlığı Devam Ediyor Okullarda Evrim Düşmanlığı Devam Ediyor Reviewed by GarajimdakiEjder on 11:04 Rating: 5

1 yorum:

Merlin Y. dedi ki...

'çürültülmüş' ay ne güldüm ağlanacak olan bu hale.