Penn Jillette: "Ateizme İhtiyacımız Yok"


Dinin yerini ateizm alamaz, almamalı da. Yerini başka bir şey almadan dinin terk edilmesi gerekli. Ateizm bir din değildir. Ateizm dinin yokluğudur ki bu da harika bir şey.

Din, ahlak değildir. Teistler bana soruyorlar: "Tanrı yoksa, canım istediğinde birine tecavüz etmekten/birini öldürmekten beni ne alıkoyacak?" Yanıtım ise hep şu oluyor: "Benim canım istediğinde birine tecavüz ettiğim/birini öldürdüğüm insan sayısı... her ikisi için de sıfır." Ödül umudu ya da cezalandırılma korkusuyla ahlaklı davranmak ahlak değildir. Ahlak, rüşvetçilik ya da gözdağı değildir. İnsanlık zaten ahlaka sahip. Dine ihtiyacımız yok.

Din, imandır. İman, kanıtı olmayan inançtır. Kanıtı olmayan inanç paylaşılamaz. İman bir histir. Aşk da bir histir, ama aşkın evrensel iddiaları yoktur. Aşk, saftır. Aşık karşı tarafa dair hislerini bildirir ve daha fazlasına ihtiyaç duymaz. İman paylaşabileceğimiz bir kanıt olmaksızın, paylaştığımız dünya hakkında bilgi sahibi olduğunu iddia eder. Aşkı hissetmek güzeldir. Dünya'nın 6000 yaşında olduğunu hissetmekse aptalcadır.

Din, çoğu kez aşiretçiliktir: çoğunlukla "Tanrı"nın kendi tarafında olduğuna inanan bir grupta doğmanın gururu. Aşiretçiliği tüm insanlığa olan sevgiyle değiştirmekten fazlası gerekmiyor. Yapalım bunu, tamam mı?

Din, kardeşliği, neşeyi, şefkati, yardımı ve muhteşem müziği kapsar ve bunların yerini kardeşlik, neşe, şefkat, yardım ve muhteşem müzik alabilir.

Ateizm dinin yokluğudur. Aslında ateizme de ihtiyacımız yok. Dinden kurtulmamıza gerek var sadece.

Penn Jillette

Penn Jillette, faal bir ateizm savunucusu olan Amerikalı bir illüzyonisttir. Doğaüstü olaylardan, dinlere kadar geniş bir perspektifteki konuları şüpheci bir bakışla ve esprili bir dille ele alan popüler TV serisi Penn & Teller: Bullshit!'in de sunucusu ve yapımcısıdır. Ateizm ve inanç konuları üzerine God, No! ve Every Day is an Atheist Holiday! adlı iki kitabı bulunmaktadır.
Penn Jillette: "Ateizme İhtiyacımız Yok" Penn Jillette: "Ateizme İhtiyacımız Yok" Reviewed by GarajimdakiEjder on 21:04 Rating: 5

Hiç yorum yok: