Başka Bir Cinsiyete Ait Bedende Hapsolmak

Hiçbir aynanın göremediği Kadınım ben
Göğüslerim hala küçük, sesimse çok kalın
Aşkı hissedemeyen Kadınım ben
Cinsel organlarımı kesmek ve köpeklere yedirmek istiyorum
Acıya maruz kalmaya hazırlanmış Kadınım ben
İğneler yalnızca çirkin kalıntıları yakıp kül edecek
Bastırmak imkansız, bunu sonuna kadar yaşamalıyım,
Gerçek ben, bir kadınken bundan nasıl olur da
şüphe edebilirim?

Başka bir cinsiyete ait bir bedende yaşamak zorunda olmak nasıl bir histir? Benim aklıma Iron Maiden adlı işkence aletinde ömür boyu yaşamaya mahkum edilmek geliyor ister istemez. Fakat bu hissi yukarıdaki sözlerin sahibi olan trans bir kadın (yani erkek bedenine sıkışıp kalmış bir kadın) sanatçıdan daha iyi kimse ifade edemezdi sanırım.

Sopor Aeternus & The Ensemble of Shadows olarak kendine has, grotesk bir müzik icra eden Anna Varney'nin Anima adlı parçası için yazdığı mısralar yanlış bedende hapsolan bir mahkumun ızdırap çığlığına dönüşmüş.

26 yaşındaki Nil Erkoçlar'ın, cinsiyet değiştirerek Rüzgar Erkoçlar adını alması birkaç gündür gündemi meşgul ederken, "neden insan böyle bir işe kalkışır aklım almıyor, taş gibi hatundu" gibi yorumların ardı arkasının kesilmemesi, yine kendi toplumsal ezberlerimiz içinde yaşayıp giderken, doğanın acımasız gerçekliğiyle karşılaştığımızda, duvara çarpma etkisi yaşadığımızı bir kere daha gösterdi.

Kadın kimliğiyle yaşadığı hayatı "hapishanede gibiydim" diye tanımlayan Rüzgar Erkoçlar'ın açık yürekli açıklamaları, elbette ki ataerkil ve dinsel kodlamalarla yüklenenlerin tepkisini çekmekte gecikmemiş. Ölüm tehditleri aldığını Twitter hesabından dile getirmiş.

Kendin olabilmenin karşılığının ölüm olduğu bir ülkede, hepimiz üzerimize giydirilen rollerin kurbanıyız. Hepimiz aynı bokun içine batmışız, bu yüzden kendini boğulmaktan kurtaranları da dibe çekmeye çalışıyoruz acımasızca.

Başka Bir Cinsiyete Ait Bedende Hapsolmak Başka Bir Cinsiyete Ait Bedende Hapsolmak Reviewed by GarajimdakiEjder on 21:00 Rating: 5

Hiç yorum yok: