Dünyanın En Eski Limanı ve Papirüsleri Piramitlerin Yapımına Işık Tutuyor

Mısır'da, Kızıl Deniz'in kıyısında ortaya çıkarılan ve 4,500 yıl öncesine tarihlenen bir limanda elde edilen bulgular, piramitlerin yapımına da ışık tutuyor.

Gize'deki Büyük Piramit'i yaptıran Kral Keops'un başta olduğu IV. Hanedanlık (MÖ 2650) zamanında inşa edilen liman, verilere göre dünyada bilinen en eski liman yapısından 1000 yıl daha eskiye tarihleniyor.

Paris-Sorbonne Üniversitesi, Mısırbilimcisi Pierre Tallet yönetiminde yapılan kazılarda ortaya çıkarılan ve Sina Yarımadası'ndan, Nil Vadisi'ne bakır ve taş taşıyan gemilerin söküldüğü 30'a yakın galeri, Keops isminin yer aldığı büyük ve ağır kireçtaşı bloklarından oluşan hassas bir sistemle örtülmüş.

Arkeologlar galerilerin içinde pek çok gemi, ip ve Erken IV. Hanedanlığa ait çanak-çömlek parçası bulurlarken, deniz kıyısından 200 metre içeride ise, Eski Krallığa ait bir yapının kalıntısında, bazılarının üzerinde, muhtemelen gemilerin adının hiyeroglif simgelerle belirtildiği 99 adet çıpa buldular.

Ancak işin en ilginci galerilerde yüzlerce papirüs parçası bulunmuş olması ki bunların 10 tanesi oldukça iyi korunmuş. Bunlar, bugüne kadar bulunan en eski papirüs örnekleri.Papirüslerin birçoğu Keops'un yönetimi altındaki merkezi idare tarafından, limandan ayrılan Mısır gemilerinde çalışan işçilere nasıl yiyecek (çoğunlukla ekmek ve bira) gönderildiğini anlatıyor.

Fakat bir papirüs var ki diğerlerinden çok daha merak uyandırıcı. Papirüs, Keops'un Büyük Piramidinin inşasında görev alan Eski Krallık memuru Merrer'e ait.

Merrer'in, Turah'daki kireçtaşı ocaklarından piramidin inşası için kullanılacak taş bloklarını alıp getirmek için yaptığı çok sayıdaki yolculuğu bildirdiğini ifade eden Tallet'e göre bu günlük, Keops piramidinin inşası hakkında yeni bir veri sağlamasa da, ilk kez konunun iç yüzünü kavramamızı sağlamış oldu.Merrer'in günlüğünden bir parça (ne yazık ki uçan daire yok).

Mastabalardan gelişen piramitlerin evrimini açık bir şekilde bilmemize veya piramitlerin inşasında işçilerin çalıştığını piramitlerin yakınında bulunan işçilere ait mekanlardan kesin olarak anlamamıza rağmen, blokların nasıl taşındığına ya da ocaktan çıkarıldığına dair tarihi ve arkeolojik verilere sahip değiliz. Fakat yeni keşiflerle bu boşluklar kapanırken, bulgular Occam'ın Usturasını bir kez daha haklı çıkarıyor. Cevaplar aslında bir o kadar yalın ve basitken, "uzaylılar yaptı", "bunu insanlar yapmış olamaz" diyerek, sağduyuya aykırı biçimde, araya ikincil, üçüncül nedenler sokuyoruz. Aslında bu, binlerce yıl öncesinin insanına, bize bu uygarlık mirasını bırakan insanların el emeğine, bilgi birikimine ve zekasına da bir hakaret.

Kaynak: Discovery News
Dünyanın En Eski Limanı ve Papirüsleri Piramitlerin Yapımına Işık Tutuyor Dünyanın En Eski Limanı ve Papirüsleri Piramitlerin Yapımına Işık Tutuyor Reviewed by GarajimdakiEjder on 16:04 Rating: 5

Hiç yorum yok: