Bisiklet ve Bisikletli Alerjisi


Sıkıştıralım. Gebertelim. Polise coplatalım.

Videoda duyulan bu sözler, bir zamanlar ABD'de Afrikalı avına çıkan Ku Klux Klan'dan değil, halk otobüsündeki teyze ve amcalar tarafından sarf ediliyor. Çoğunluktan aldığı gazla "palayla çıkacaksın" diyen bir organizma da orada koftiden erkeklik taslıyor.

"İşimiz gücümüz var" diye her şeyi kendilerine hak gören bu tipler (pazar günü ne işi varsa?), her nedense hep mesai saatlerinde otobüsleri işgal eden, boş boş etrafta gezen tiplerdir.

Küfür etme isteğinize engel olamasanız da bu durum ne yazık ki ülke gerçeğinin küçük bir yansıması. Bisikletlilere "şeytan" muamelesi yapılması adettendir.

Dünyanın en pahalı benzinini ödeyen ülkesiyiz. Halk otobüslerinde balık istifi gibi olmak günlük sporumuz haline gelmiş. Hal böyleyken, bisiklet gibi ucuz ve pratik bir yöntemden yararlanmak yerine, hala otomobil ve toplu taşımada ısrar neden? Çile çekmekten mazoşistçe bir zevk mi alıyoruz yoksa artık içinde bulunduğumuz kafesi öyle kanıksar hale gelmişiz ki kafesin dışındaki basit çözümleri göremiyor, kafesin dışına çıkanlara da bu nedenle kin kusuyoruz? Sosyo-ekonomik durumu kötü durumda olanlar bile bisiklete binmek yerine, otomobil sahibi olup bu çileden kurtulma hayalleri kuruyorsa, yanlış giden bir şeyler var demektir.

Çin ve Japonya gibi dünyanın en kalabalık ülkeleri trafik sorununu bisikletle çözüyor. Bizse sorunu daha fazla araçla çözebileceğimizi sanıyoruz. Daha fazla araç, daha fazla otobüs sorunu çözmüyor, sadece sorunu daha da arttırıyor. Peki nereye kadar böyle devam edecek?

Bisiklet kullanımından çekinilmesinin en büyük nedeni bana kalırsa devletin bu konuda bir şey yapmaması veya bisiklet yollarının olmamasından değil, halkın bisiklet alerjsidir. Bisiklet sadece çocuklara özgü bir araç olarak görülüyor. Büyüdükten sonra bir kenara atılıyor. Yetişkinlerin bisiklet kullanması ise bir lüks (para vermeden gidiyor olsan da), bir çapulcu eğlencesi olarak görülüyor. Halkın bisiklete ve bisikletliye olan alerjisini aşmak için bugünden itibaren bisiklet kullanımını artırmamız gerek. Sokaklarda daha fazla bisikletli olmalı. Bisiklete binmenin marjinal değil, sıradan bir şey olduğunun kafalarda oluşabilmesi için bugünden itibaren bunu yapmamız gerekiyor.

Bırakın rahatsız olsunlar sizin rahatlığınızdan. Gün gelecek bisikletliler sokaklarda çoğunluk olduğunda, ne kadar yanlış yaptıkları kafalarına dank edecek ama onlar için çok geç olacak.
Bisiklet ve Bisikletli Alerjisi Bisiklet ve Bisikletli Alerjisi Reviewed by GarajimdakiEjder on 10:05 Rating: 5

Hiç yorum yok: