Boşlukların Tanrıları

History Channel'ın yan kanalı H2'de yayımlanan popüler belgesel serisi Ancient Aliens'a göre dünyadışı akıl sahibi varlıklar Dünya'yı uzak bir geçmişte ziyaret etti, öte yandan kanıt olarak sunulan çok sayıda arkeolojik eserin bilimsel açıklamaları ise uzaylı hayranlarını tatmin etmiyor. Seri, 1968 yılında Erich von Däniken'in uluslarası çok satan kitabı Tanrıların Arabaları'nı (Chariots of the Gods) yayımlamasıyla başlayan bir akımın son örneği. Tanrıların Arabaları'nı , Gods from Outer Space (Uzaydan Gelen Tanrılar), The Gods Were Astronauts (Tanrılar Astronot muydu?) ve tam da 21 Aralık 2012 kıyamet çılgınlığına denk gelen Twilight of the Gods: The Mayan Calendar and the Return of the Extraterrestrials (Tanrıların Şafağı: Maya Takvimi ve Dünyadışı Varlıkların Dönüşü'nün (gerçeğe dönüşmeyi başaramayan varlıklar!) dahil olduğu birçok devam kitabı izledi.

Antik çağda uzaylılar teorisi argumentum ad ignorantiam ya da "cehalet kaynaklı argüman" safsatasından kaynaklanır. Mantığa aykırı akıl yürütme şu şekilde gelişir: Diyelim Peru'daki Nazca çizgileri, Paskalya Adası'ndaki heykeller ve Mısır piramitleri için tatmin edici dünyevi bir açıklama yok, o halde bunların uzaylılar tarafından inşa edildiği teorisi doğru olmalıdır.

Örneğin, Ancient Aliens'ta konuşanlar dünyadışı varlıkların piramitleri inşa etmek için "sesle taşları havaya kaldırma" yöntemini kullandıklarını varsayarken, arkeologlar on binlerce Mısırlı işçinin taş ocağından inşa alanına giden yol boyunca tahta kızaklarla taşları hareket ettirip eğimli toprak rampalardan giderek büyüyen piramide yavaş yavaş bunları nasıl taşıdıklarını gösteren resimler keşfetti. Bakır matkaplar, keskiler, testereler ve çuvaldızlar Gize'deki Büyük Piramit'in civarındaki yıkıntılar arasında bulundu ve yarısı bitirilmiş taş bloklar ve kırık aletlerle dolu taş ocakları Mısırlı işçilerin taşı nasıl işlediklerini göstermekte. 3. bin yılda kullanıldığı bilinenlerden daha gelişmiş buluntular açık bir biçimde arkeolojik kayıtlarda mevcut değil.

Bu duvar resminde Mısırlı taş ustaları tokmak ve keski kullanarak piramitlerin iç kısımlarında kullanılacak taş blokları yontuyor. Bloğun iki köşesi belirlendikten sonra iki çivi arasına uzatılan bir ip yardımıyla yontulacak ne kadar alan kaldığına bakılıyor.
Bir başka sözde uzaylı eseri ise Mısır'da Dendera Tapınak kompleksinde bulunan bir simge. İçinde kıvrımlı bir lamba teli ve altında fiş bulunan simge, belli belirsiz bir biçimde günümüz ampullerini andırıyor. Bir grup arkeolog bunun dönemin yaratılış efsanesini tasvir ettiğini açıklayabilecekken ("fiş" sanılan lotus çiçeği ilkel sulardan ortaya çıkan yaşamı temsil ediyor lamba teli ise bir yılanı gösteriyor), antik çağ uzaylıları fantazicileri Mısırlılara tanrılar tarafından elektriğin kudretinin bahşedildiği yorumunda bulunuyorlar. "Bu doğru olsaydı, başka neler doğru olabilirdi?" sorusu, elektrik kablolarının, cam ampullerin, metal lamba tellerinin ve elektrik güç istasyonlarının da ortaya çıkarılması gerektiğini söylüyor.

Yaratılış temalı bu mitolojik sahnede evren, hiçlik denizini temsil eden bir hava baloncuğu içindeki lotus çiçeğinden doğuyor. Sağ altta yer alan Tanrıça Nun evreni hiçlikten çıkararak kaldırıyor. Baloncuk içindeki yılansa kaosun sularından doğan ve her şeyi yaratan Tanrı Atum'u simgeliyor.
Meksika'daki Maya Kralı Pakal'ın lahdi üzerindeki "roket benzeri" imge, Ancient Aliens'ın danışman prodüktörü Giorgio Tsoukalos'un iddiasına göre uzay gemisindeki bir hükümdarı tasvir ediyor: "Günümüz astronotlarının kalkış sırasındaki açısında. Bazı kontrolleri elleriyle kumanda ediyor. Nefes almaya yarayan bir tür aygıt veya bir tür teleskop var yüzünün önünde. Ayakları bir tür pedalın üstünde. Ve ateşli egzoz dumanı gibi bir şey var." Oysa ki Maya arkeologlarına göre bu tasvir Kral Pakal'ın güneş canavarının üstünde oturduğunu ve "Dünya Ağacı" (dalları göklere uzanan ve kökleri yeraltına saplanmış tipik bir mitolojik simge) içindeki yeraltı dünyasına (Güneş'in gece gittiği yer) indiğini gösteriyor.

Lahit kapağının üzerindeki en ünlü simge Maya mitolojisinde sıkça görülen ve dallarının bir kısmı göklere bir kısmı yeraltına uzanan Dünya Ağacı. Dünya Ağacı özetle, yeraltı dünyası, gök ve yeryüzü arasındaki bir köprüyü sembolize ediyor. Ağacın üst dallarına tünemiş, gökyüzünü simgeleyen göksel bir kuş görülüyor. Kuşun altında, dünyanın merkezinde yaşadığına inanılan iki başlı yılan bulunuyor. Resmin yeraltı dünyasını simgeleyen alt kısmında Pakal'ın üstüne bindiği güneş canavarı görülüyor. Güneş'in alt yüzünün iskeletten, üst kısmının etten ibaret olması, henüz Güneş'in batışının (ölümün ifadesi) tamamlanmadığını, iniş sürecinin devam ettiğini anlatıyor. Egzoz çıkışı ya da roket ateşi olarak yorumlanan kısım ise Dünya Ağacı'nın yeraltına uzanan dalları. Oksijen tüpü olarak yorumlanan çıkıntı ise kemikten yapılma burun piercingi ki bu çıkıntı hiçbir şeye bağlanmıyor ve devamında iki başlı yılanın uzantıları geliyor. Kumanda kontrolleri olarak yorumlanan kısım ise ağacın gövdesi, dikkat edilirse sağ elin ağaçla hiçbir bağlantısı olmadığı görülüyor (Ancient Aliens'da her iki elin de kumanda ettiği iddia ediliyor). Ellerin tuhaf duruşu ise Maya tasvirlerindeki tipik nazik el jestlerinden başka bir şey değil. Bir lahit kapağında ölünün öte dünyaya yolculuğunun anlatılması kadar doğal bir şey olamazken, bunu astronot olarak yorumlamak Occam'ın Usturası'nı bile fazlasıyla zorluyor.
Antik çağ uzaylılarının cehalet kaynaklı argümanları akıllı tasarımın "boşlukların Tanrısı" argümanlarına benzer: bilimsel bilgide nerede bir boşluk varsa, orada ilahi tasarımın kanıtı vardır. Böylelikle, antik çağ uzaylıları arkeolojik boşlukların küçük "t" ile yazılan tanrıları olarak işlev görüyor, evrimsel boşluklar tanrılarının aynı noksanlıklarıyla (boşluklar çoktan doldurulmuştur ya da kısa sürede doldurulacaktır, peki sizin teoriniz nereden geliyor?) Bilimde yeni bir teorinin kabul edilebilmesi için, sadece hakim teorideki boşlukları tanımlamak yeterli değildir (olumsuz kanıt). Savunucular yeni teorileri lehinde olumlu kanıt sunmalıdırlar. Şüphecilerin dediği gibi, bu dünya dışında bir şeyden bahsediyorsanız, ilk önce bunun bu dünyada olmadığından emin olmalısınız.

Etkileyici bir şekilde, "Tanrıların Arabaları?"nın sonraki baskılarından soru işareti sessiz sedasız çıkarıldı ve telif sayfasına şu metin eklendi: "Bu bir kurgu eseridir. İsimler, karakterler, yerler ve olaylar ya yazarın hayalgücünün ürünüdür ya da hayali olarak kullanılmıştır." Boşluk kapandı.

Michael Shermer tarafından kaleme alınan bu yazı, Scientific American'ın 3 Temmuz 2013 tarihli sayısında Gods of the Gaps adıyla yayımlanmıştır. Yazarın Türkçe olarak yayımlanan eserleri: İnsanlar Neden Saçma Şeylere İnanır, İyiliğin ve Kötülüğün Bilimi, Evrim ve Yaratılışçılık, İnanan Beyin, Bilimin Sınır Bölgeleri.

Resim altı yazıların kaynakları:

http://emhotep.net/2010/08/04/locations/lower-egypt/giza-plateau-lower-egypt/building-the-great-pyramid-year-1-six-letters-from-hemienu/
http://ancientaliensdebunked.com/references-and-transcripts/pacals-rocket/
http://ancientaliensdebunked.com/references-and-transcripts/112-2/
Boşlukların Tanrıları Boşlukların Tanrıları Reviewed by GarajimdakiEjder on 17:37 Rating: 5

Hiç yorum yok: