Teori (Kuram) Nedir?

Resmi büyütmek için üzerine tıklayın

Evrim fikrine sıcak bakanlar arasında bile bilimsel teorinin ne olduğunun tam olarak oturmadığını fark ettiğim için böyle bir açıklama hazırlama gereği duydum. Evrimin kanıtları olmadığı ve kanıtlanan teorilerin yasalaşacağı yanılgısında olanlar var (teoriler yasalara dönüşmezler). Basit gibi gelebilir ancak neyin ne olduğunu bilmek önemlidir. İşin detaylarını merak edenler için kaynakçada verdiğim iki kitaba bakmanızı öneririm.

Douglas Futuyma'nın Evrim adlı ders kitabı niteliğindeki önemli eserini Ege Üniversitesi (Türkçe baskı), ODTÜ ve Hacettepe Üniversitesi kütüphanelerinde bulmak mümkün. (Diğerlerinde var mı bakmadım, internetten bir araştırın). Nazım Hikmet Kültür Merkezi'ndeki evrim kitaplığından da ücretsiz yararlanabilirsiniz.

Şimdilik şu linkler de işinizi görebilir, ama lütfen evrimle ilişkili kitapları incelemeyi ihmal etmeyin:
http://evrimianlamak.org/e/Ana_Sayfa
http://arsiv.ozgurdusuncehareketi.org/

Teori (Kuram) Nedir?
Günlük dilde düşünce, tahmin, varsayım gibi anlamlara gelen teori (kuram) bilim terminolojisinde oldukça farklı bir kullanıma sahiptir.

Bu yüzden yaratılışçılar "evrim teorisi" kelimelerini işittiğiniz zaman doğruluğunun henüz kanıtlanmamış olduğunu düşüneceğinizi umar.

Ancak günlük kullanımından farklı olarak; bilimsel teori, bir olay grubunu betimlemeye ve açıklamaya yönelik, deney ve gözlemlerle onaylanmış olgulara dayalı ilkeler, kurallar, bilimsel yasalarbütünüdür. Örneğin atom teorisi, kuantum teorisi ve levha tektoniği teorisi kanıtlarla güçlü bir şekilde desteklenen, çok çeşitli olay ve olguları açıklayan birbiri ile ilişkili düşüncelerin ayrıntılı bir düzenidir. Bu tanımlardan yola çıkarsak, Dünya'nın Güneş'in etrafında dönmesi olgusu gibi, evrim de bir olgudur (varlığı deneyle kanıtlanan/gerçek) ve evrim teorisiyle açıklanır.

Bu nedenle evrimin sadece kanıtlanmamış bir teori olduğu, kanıtlanınca yasalaşacağı bilgisi de yanlıştır. Teoriler zaten kanıtlardan oluşur, evrim teorisi de yeterince kanıtla desteklenmektedir.

Evrimin bütün bilimsel teorilerin en sağlamlarından biri olarak görülmesinin nedenlerinden birisi, kanıtların çok farklı yönlerden ve moleküler biyoloji, genetik, embriyoloji, biyokimya, paleontoloji, jeoloji gibi bilimin birçok farklı alanından gelmesidir.

"Bilimsel yanlışlanabilirlik" ilkesi gereği gerçek bir bilimsel teori gerçeklerle çürütülebilir olmalıdır. Örneğin fosilleşmiş dinozorlarla insan ayak izleri aynı kaya tabakalarında bulunduğunda, teori yanlışlanabilir. Fakat gerçekte bilim, evrim teorisini yanlışlayan tek bir şey bile bulamamıştır. Ancak evrim teorisini destekleyen pek çok şey bulmuştur.
Teori (Kuram) Nedir? Teori (Kuram) Nedir? Reviewed by GarajimdakiEjder on 21:14 Rating: 5

1 yorum:

Gazi Ünlü dedi ki...

Hadi evrimi çökertebilecek kanıt yok; peki insanoğlunun birdenbire ortaya
çıktığını (Ademin gökten indiği inancını) çökertebilecek kanıt var mı? O zaman bu da İslam teorisi. Kimi dinazordan geldik der; kimi gökten indik der. Tercih meselesi. Birinin ileri görüşlülüğü ölüme kadar; diğerinin en azından vaatleri var.