COSMOS: Bir Uzay Serüveni

1980 yılında yayımlanan ve Carl Sagan tarafından hazırlanıp sunulan Cosmos: A Personal Voyage (Kozmos: Şahsi bir Seyahat), bilimi kitlelere taşıyan en önemli TV olaylarından biri olmuştu. Sagan popüler bir bilim figürü haline gelmiş, hatta parodileri bile yapılmıştı. O günden bu yana bilim dünyasında pek çok keşif yapıldı, bildiklerimizin üstüne yeni bilgiler eklendi, yanlış bildiklerimiz ise bilimsel eleştirellik ışığında düzeltildi. Aradaki 35 yıllık boşluğu kapatmak, yeni kuşağı güncel bilgiler doğrultusunda bilimle kucaklaştırmak için yeni bir Cosmos ihtiyacı gündeme geldi. Carl Sagan, ne yazık ki bugün aramızda olmadığı için yeni Cosmos'u sunma görevi, tanıdık bir figür olan astrofizikçi Neil deGrasse Tyson'a düştü. Sagan, bize sadece bilimin muhteşem yanını anlatmakla kalmamış, eşsiz üslubuyla bilimin de şiirini yazmıştı. Sagan'la kıyaslamak kaçınılmaz elbette, "bi Sagan" olmasa da Tyson da aynı tutkuyla bilimi aktarma konusunda ondan pek geri kalmıyor. Carl Sagan'ın kendine has dolgun telaffuzuyla "billions and billions" (milyarlarca ve milyarlarca) deyişini çok arasak da, yeni Cosmos günümüz teknolojisinden bekleyeceğimiz gibi, çok daha üstün bilgisayar efektleri ve görselleriyle Sagan'ın mirasını kaldığı yerden devam ettiriyor. 

Dahil olduğum COSMOS çeviri ekibiyle size bu yeni TV olayını Türkçe çevirisiyle sunmaktan kıvanç duyuyorum. 13 bölüm boyunca, her pazartesi günü belgesel yayımlandıktan kısa bir süre sonra altyazısını sunacağız. Bu linkten indirebilirsiniz: http://divxplanet.com/sub/m/41149/Cosmos-A-SpaceTime-Odyssey.html

Bir nesilin belleğinde Sagan'ın Cosmos'undan parçalar nasıl yer etmişse, yeni Cosmos'un da öyle olmasını umuyor, ve yeni ilhamlar yaratmasını umuyorum.

Yeni prodüksiyon ve Cosmos serileri hakkında bazı bilgiler:

- Yeni serinin ilk bölümü, Carl Sagan'ın 80 yılında sunduğu serinin ilk bölümünde söylediği sözlerle açılıyor ve Tyson, Sagan'la aynı mekanda bulunuyor (Kaliforniya'nın kuzey kıyısı).
- Çekimler 70 gün sürdü.
- Serinin yapımcıları arasında Family Guy'ın yaratıcısı Seth MacFarlane ve Sagan'ın eşi Ann Druyan bulunuyor.
- Belgesel, Ann Druyan'a ait Cosmos Stüdyoları'nın, Seth MacFarlane'e ait Fuzzy Doors Prodüksiyon'un ve National Geographic Channel'ın ortak yapımı.
- Yeni Cosmos'un ilk bölümünde Sagan'ın mirasına ithafen eski belgeselden görüntülere de yer verildi.
- ABD başkanı Obama, serinin ilk bölümünden önce bir açılış konuşması yaptı.
- Serinin müzikleri Geleceğe Dönüş üçlemesinin bestecisi Alan Silvestri tarafından hazırlandı.
- NASA, yeni serinin yayınlandığı ilk günün onuruna Flickr'da çarpıcı uzay görselleri paylaştı.
- Sagan'ın Cosmos'u 60 ülkeden 400 milyona yakın insan tarafından izlenmişti.
- Sagan, orijinal Cosmos'u eşi Ann Druyan'la birlikte yazmıştı.
COSMOS: Bir Uzay Serüveni COSMOS: Bir Uzay Serüveni Reviewed by GarajimdakiEjder on 20:56 Rating: 5

Hiç yorum yok: